Dalak Meridyenindeki Önemli Noktalar

Dalak Meridyenindeki Önemli Noktalar :

Dalak Meridyenindeki Önemli Noktalar

Gizli Beyaz

Bulunduğu yer: İki ayak başparmağının iç kısmında, tırnağın 2mm kenarındadır.

İsim anlamı: "Yin" gizli, saklı demek, "Bar' ise beyaz demektir. Burada, noktanın vücuttaki enerjinin gizlice buharlaşıp çıktığı yer olduğunu vurgulamak istiyor. Başka bir ismi "WJi"( GuiYan) olarak geçer, bunun da anlamı "Hayalet göz" dili'. Bu isim ise noktanın göz üzerinde sihirli gücü olduğunu anlatıyor.

Çalışma mekanizması: Dalak meridyeninin kuyu noktası olma özelliği dolayısıyla, lenfoid organımız olarak bilinen dalağın fonksiyonunu olumlu etkiler. Kan depolamaya, akyuvar yapımına ve kırmızı hücrelerin yıkımına, yani kan fizyolojisinde son derece olumlu etkiye sahiptir.

Faydalar: Dalak meridyenindeki enerji dolaşımını dengede tutar ve enerji tıkanıklığını hızla açar. Vücuttan atılması gereken negatif enerjinin dışarı çıkarılmasını sağlar.

Ne tür şikayet ya da hastalıkta kullanılır: Adet düzensizliğinde, adet sancısında, fazla kanamada, karın şişliğinde, ayak üşümesinde, stresten kaynaklanan uyku bozukluğunda, görme fonksiyonunun düzeltilmesinde özellikle şeker hastalığından kaynaklanan göz sorunlarında) etkilidir. Şeker hastalığı olan kişiler, eğer bu noktaya sık sık masaj yaparlarsa, ah bacak kan dolaşımını olumlu etkiler. İleride yaşayabilecek ah bacak damar sorunları ve görme bozukluklarından korunurlar.

Uygulama şekilleri: Her gün bir veya iki defa olmak üzere, 12-18 sefer bu nokta üzerine masaj yapılır. Masaj sert bir cisimle (özel masaj alan) baskı şeklinde ya da parmak baskısı ile olmalıdır. Yapılan masaj noktada iyi hissettirilmelidir. Yönü başparmaktan ayak yönüne doğru olmalıdır.

Dikkat edilmesi gerekenler: Cildin zedelenmemesine özen gösterilmesi gerekir. Masaj sonrası bir bardak ılık su içilmelidir.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp