Alerji Hastalıkları Nelerdir

Alerji Hastalıkları Nelerdir

Astım, allerjik burun nezlesi ve sinüzit, allerjik göz nezlesi, burun polipleri, allerjik orta kulak iltihabı, ürtiker ve egzema gibi allerjik deri hastalıkları, gıdalara bağlı allerjik reaksiyonlar, çeşitli ilaç ve kimyasallar ile arı ve böcek sokmalarına bağlı allerjik reaksiyonlar allerjik hastalıkların arasında öncelikli olarak sayılması gerekenlerdir.

Allerjik hastalıkların belirtileri nelerdir?

Hastalığın tipine, ağırlığına ve hastanın yaşına, cinsiyetine göre belirtiler değişir. Allerjik sinüzit, burun ve göz nezlesinde: Yılın belirli aylarında veya tüm yıl boyunca devam eden hapşırma, burunda kaşıntı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı vardır. Geniz akıntısı, boğazda gıcıklanma, gözlerde yaşarma, kızarıklık ve kaşıntı, kulakta dolgunluk hışırtı, kaşıntı, baş ve kulak ağrısı, koku alma bozukluğu tat almama, sesin değişmesi olabilmektedir.

Anjiyonörotik ödem ve anafilakside: Tablonun ağırlığına bağlı olarak değişen derecelerde yüzde, dudakta, dilde, boğazda aniden şişme, tıkanma, ciltte solukluk, kızarıklık, kaşıntı ve kabarıklıklar, döküntüler, nefes darlığı, hırıltılı solunum, tansiyon düşmesi, ateş, terleme, çarpıntı, kalpte ritim bozukluğu, morarma, kusma, karın ağrısı, ishal, havale geçirme, solunum durması ve ölüm olabilir.

Astımda: Nefes darlığı, öksürük, hırıltılı solunum, göğüste tıkanıklık olabilir. Bu yakınmaların aniden ve krizler şeklinde ortaya çıkması bir müddet sonra kendiliğinden veya tedaviyle düzelmesi, tekrarlaması, gece uykudan uyandıracak şekilde olması çok tipiktir.

Cilt Allerjilerinde: Ciltte kaşıntı, kurdeşen denilen kabarıklıklar, kırmızı renkli döküntüler, sulanma, kabuklanma, deride kalınlaşma ve deride renk değişikliği görülebilir.

Mide barsak kanalı allerjilerinde: Bulantı, kusma, ishal, karın ağrısı, iştahsızlık, kilo kaybı, gelişme geriliği, kansızlığa bağlı halsizlik, solukluk, göz kapakları ve bacaklarda şişlikler gibi yakınmalar olabilir.

Alerji Çeşitleri Nelerdir

  • Alerjik rinit
  • Alerjik astım
  • Alerjik dermatit
  • Alerjik konjonktivit
Alerji teşhisi nasıl konulur?
Alerjik hastalıklarla uyumlu yakınmaları olan kişilerde örneğin zaman zaman burun akıntısı, hapşırık, geniz akıntısı veya öksürük, nefes darlığı olması ya da deride kaşıntılarla kızarma ve kabarma tarif etmesi, beraberinde ailede benzer hastalığın olması, yakınmaların sık tekrarlıyor olması, mevsimlere göre değişmesi, diğer alerjik hastalıkların eşlik etmesi gibi öyküsünde tipik özelliklerin olması alerjik bir hastalığı düşündürür. Bu hastalara alerjik deri testleri yapılır ve kanda alerjenlere özel immunglobulin E tipi antikorların varlığı araştırılır. Ayrıca hastalığın tipine göre farklı tetkiklerle örneğin astımlı hastalarda solunum fonksiyon testleri, ilaç alerjilerinde ilaçla, gıda alerjilerinde gıdalarla provokasyon testleri gibi testlerle kesin tanı konulabilir.

Alerji Nasıl Tedavi Edilir
Alerjik hastalığın tedavisinde ilk yapılması gereken hastanın duyarlı olduğu alerjenlerle karşı teması önlemek ve alerjenlerden kaçınmaktır. Çünkü birçok alerjik hastalıkta yakınmalar genellikle alerjenle teması takiben ortaya çıkar. Örneğin ev tozu akarlarına duyarlılık sonucu burun nezlesi gelişen hastanın evinde akarlara maruziyeti önleyecek korunma yöntemlerini uygulaması yakınmalarını azaltacaktır. Gıdalardan herhangi birine alerjik reaksiyon geliştiğinde o gıdanın yenmemesi, ilaç alerjilerinde alerji yapan ilacın kullanılmaması gerekecektir.

Ayrıca günümüzde oluşan hastalığın belirti ve bulgularını kontrol altına almak için oldukça etkili olabilen ilaçlar kullanılıyor. Bu ilaçlar mevcut bulgulara göre değişir. Örneğin burun nezlesinde antialerjik ilaçlar ve burun spreyleri, astımda hava yollarını genişletici ve tedavi edici ağızdan spreyler, derideki lezyonlarda antialerjik ilaçlara ilaveten kremler etkili olur.

Aşı tedavisi olarak bilinen immunoterapi ise günümüzde alerjik hastalıklarda tek kür sağlayan tedavi yöntemidir. Hastanın duyarlı olduğu alerjenler gittikçe artan dozlarda enjekte edilerek ya da dilaltına damla şeklinde verilerek uygulanır. Böylece vücudun o alerjene karşı duyarsızlaştırılması sağlanarak hastanın alerjik olduğu maddelerle karşılaştığında reaksiyon oluşturması önlenebilir. Ancak riskli bir tedavi yöntemi olup immünoterapi yapılma kararı ve nasıl yapılacağı konu hakkında uzmanlık (ihtisas) eğitimi almış alerjistler tarafından, mutlaka hastane ortamında uygulanmalı.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp