Bademcik Kanseri Belirtileri

Bademcik Kanseri Belirtileri: Bu sayfada sizlere bademcik kanseri hakkında faydalanabileceğiniz bilgileri sunmaktayız. Bademcik kanseri çok sık rastlanan bir durum olmakla birlikte büyük tehlikesi olan bir hastalıktır. Bademcik kanseri tedavi olanağı sağlanmaz ise ölümcül olabilme ihtimali çok yüksektir.Sık raslanan bir kanserdir. Yutağın yan bölümünde yutma güçlüğüyle belirir; yutma güçlüğü hızla ağrılı biçime dönüşür ve ağrı bazen, aynı yandaki kulağa yayılır. Muayenede, başlangıç evresindeki kanser farkedilmeyebilir.

Bu yüzden, damak kemerlerini iyice ayırmak ve bademciğin normal oluşumu olan çukurcuklarla karıştırmamak koşuluyla, küçük bir yaralaşma aramak gerekir. Çoğunlukla küçük olan bu yaralaşma düzensizdir ve dokunulunca kanayan kalınlaşmış bir dokuyla sarılıdır. Kanserin boyun lenf düğümlerinden birine yayılmasına sık raslanır ve bazen hastalık bu lenf düğümü büyümesinden anlaşılır. Teşhis biyopsiyle konur.Tedavinin temeli ışın tedavisidir; hem bademcikteki kanser, hem de lenf düğümü alanları aynı anda ışınlanır. Bu görülen ve erken tedavi edilen biçimlerde iyileşme yüzdesi oldukça yüksektir. Tedavisi gecikmiş ve tekrarlayan bademcik kanserlerinde, ameliyatla geniş biçimde çıkarmadan sonra, onarım ameliyatı gereklidir.

Yutağın gırtlak parçası kanseri

Gırtlağın her iki yanında uzanan yutak oluklarında (armutsu sinüsler) yerleşir: Armutsu (piriform) sinüs kanseri, üst solunum sindirim yolu kanserlerinin en sık raslananıdır; bütün kanserler arasında akciğer kanserlerinden sonra en sık raslanan kanserdir. Tütün tiryakiliği alkoliklik ve dişeti diş enfeksiyonunun oluşturduğu bölgesel iltihap, başlıca nedenlerindendir.Bu kanser çoğunlukla geç olarak, boynun yan tarafında yutkunma sırasında ağrıyla (kulak ağrısıyla birlikte) kendini belli eder. Boyun lenf düğümlerinden birinin büyümesi, teşhise yardımcı olabilir.

Larengoskopla yapılan muayenede, armutsu sinüslerden birini dolduran yaralaşmış ve tomurcuklu yeni oluşum ortaya çıkarılır. Yayılması röntgen filmiyle ve dolaysız larengoskopiyle belirlenmeli ve teşhis biyopsiyle doğrulanmalıdır. Tedavi özellikle cerrahidir ve gırtlak çıkarmayla birlikte yutak çıkarmayı kapsar.Sol gırtlak alt siniri felcini gösteren yutak röntgeni.Sonra, boyun lenf düğümleri de temizlenerek ameliyat sonlandırılır. Ayrıca ışın tedavisi uygulamak gerekir.Bütün bu tedavilere karşın, armutsu sinüs kanserlerinin geleceği kötüdür.Bu 3 önemli yerleşme dışında, yutak arka çeperinde ve damak bölgesinde de kansere rastlanabilir.

Yorumlar

  • Sü******
    7 yıl önce
    1 hafta önçe kulağım ağrıyod şimdi bademçik şişte sağ taraf tehlikelimi sizçe

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp