Bademcik Taşı Temizleme

Bademcik Taşı Temizleme: Bademcik taşı nedir: Bademcik taşları, bademciğin çevresindeki girintili ve çıkıntılı dokularda oluşan beyaz peynirimsi biyolojik parçacıklardır. Bademciklerde görülen bu oluşumlar 300 mg ile 42 gram arasında bir ağırlığa ulaşabilmektedir.

Bademcik taşları genellikle kalsiyumdan teşkil etmesine karşın, fosfor, magnezyum amonyak ve karbonat gibi diğer mineraller de içeriğinde bol miktarda yer almaktadır. Ağız kokusunun nedenleri arasında ilk sıralarda yer alan bademcik taşlarını ağzınızı açtığınızda bademcik çevresinde konuşlanmış beyaz tanecikler halinde görebilirsiniz.

Yan Etkisi

Bademcik taşlarının sağlığa herhangi bir zararı veya yan etkisi tespit edilmemiştir.

Ancak dediğimiz gibi kötü ağız kokusuna neden olabilmektedir. Bademcik taşları ağızda kötü koku oluşturabildiği gibi boğazda, boyunda ve kulak arkasında şişlik hissi ve nadiren de hafif bir ağrıya neden olabilmektedir.

Bademcik taşları yetişkinlerde daha sık görülmektedir. Küçük boyuttaki bademcik taşı herhangi bir belirtiye neden olmaz. Ancak boyutu büyüdükçe bademcik taşı, yukarıda bahsettiğimiz belirtileri verebilmektedir.

Bademcik taşları bazen röntgen çekimi sonucunda da tespit edilebilmektedir. Ağızda kötü bir tat bırakabilen bademcik taşları, çürümüş yumurta kokusuna sahiptir. 2007 yılında yapılan bir araştırmada bademcik iltihapları ile bademcik taşlarının oluşumu arasında yakın bir alaka keşfedilmiştir.

Diğer yandan aynı araştırmada bademcik taşı olan kişilerin yaklaşık 4 te 3 ünün ağızda oluşan kötü koku oluşmaktadır. Her ne kadar bademcik taşı neden olur bademcik taşının nedenleri tam olarak bilinemese de aşağıdaki sebepler ihtimal dahilindedir.

Bademcik Taşının Nedenleri

- Bademcik kanallarına yerleşen bakterilerin oluşturduğu metabolizma artıkları

- Bademcik iltihabı,

- Bademciğin anatomik olarak normalden daha girintili çıkıntılı ve büyük olması

- Diş çürükleri

- Kalsiyum ve magnezyum tuzları

Bademcik Taşı Temizleme Tedavisi-Bademcik Taşlarına Kesin Çözüm


Her ne kadar bademcik taşlarının etkin bir tedavi yöntemi henüz keşfedilemese de gerek fiziksel olarak temizlik, gerekse özel bir takım antibakteriyel gargara uygulamaları ile bademcik taşları temizlenebilmektedir. bademcik taşı gargara önleyici bir yöntemdir. Ancak bademcik taşının gerek fiziksel gerekse gargara ile temizleme işlemi, kesin çözüm teşkil etmemektedir.

Vücut kısa zaman içerisinde bademcik taşlarını üretmeye tekrar başlamaktadır. Ancak şikayetlerin iyice katlanılmaz duruma gelmesi durumunda bademcik ameliyatı da tedavi için diğer bir seçenek olarak kullanılabilir.

Oral irrigator kullanımı da bademcik taşı temizlemede yaygın bir biçimde kullanılan bir yöntemdir. Ancak tazyikli suyun kullanımı bademciklerde tahrişe neden olabilir.

Son dönemlerde lazerle bademcik taşı temizliği özellikle yurt dışında yaygınlaşan bir yöntemdir. Lazer criptoliz adı verilen bu yöntem ile karbondiyoksit lazer ışınları bademcik taşlarına odaklanmakta ve bu taşlar yok edilmektedir.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp