Burnun Yapısı Ve İşlevleri

Burnun Yapısı Ve İşlevleri :

Burnun. koku ve yenen besinlerin lezzetini hissetmemizi sağlamadışındaönemli üç görevi daha vardır. Bunlar; akciğerlere giden havayısüzrnek. ısıtmak ve nemlendirmektir. Solunumla alınan hava sıcaklığı ne olursa olsun burundan geçerken 30 C dereceye kadar ısıtılır ve %95 oranında nemlendirilir. Burun, trakem ve bronş içinde mukus salgılayan bezler bu nemlendirmeyi sağlar. Solunum yollarındaki 1 00.000 den fazla salgı bezinden günde ortalama 750 mL sıvı salgılanır. Bu sekresyonların pH değeri 5.66.5 arasında olup içinde bol miktarda IgA. bir miktar da IgG tipi immünoglobulinler, bakteri ve polenlerin zarlarındaki lipid ve polisakkaridleri eriten ve aynı zamanda bakterilerin üremesine man10lan lizozimler bulunur.

Akciğerlere giren hava içindeki 10 mikrondan büyük partiküller ve suda erimiş gazların çoğu solunum yollarındaki yapışkan sekresyonlar tarafından tutulurlar. Üst solunum yolunun nazofarinkste dar açıyla dönüşüm yapması ile hava içindeki partiküller burun mukozasına ve konkalara yapışatak temizlenir. Burunda tutulamayan ufak partiküller ise bronşlarda mukosiliyer sistem tarafından tutulur.

Alerjik nezle sonucu ortaya çıkan burun tıkanıklığında, burun bu işlevleri yerine getiremez. Sonuçta ağız yolu ile akciğerlere alınan hava süzülmeden, ısıtılıp nemlendirilmeden brorışlara gittiği için çeşitli akciğer hastaIıkIarına zemin oluşturabilir. Üst solunum yollarının havayı temizleme mekanizmalarından biri de aksırık refleksidir. Aksırık, solunum yollarının irritan maddelere karşı bir savunma sistemidir.

Aksırık refleksi. trigeminus sinirinin uyarılması ile oluşan derin bir solunumu takiben glottis kapalı iken şiddetli bir ekspirasyon şeklinde ortaya çıkar.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp