Ciltteki Sarkmalar

Ciltteki Sarkmalar

Ciltteki Sarkmalar hakkında öncelikle bilinmesi gerekenler

Ciltteki sarkmalar hakkında bilgiler... Cilt temizleme merkezleri, cilt soydurma işlemleri, cilt beyazlatan sabunlar, pudranın cilde zararları ve balmumunun cilde faydaları hakkında tüm merak ettikleriniz bu makalemizde yer almaktadır.

Gençlik en değerli armağan... Ancak zamanla bedene yerleşen belirtilerle "yaşlılık" alarm vermeye başlıyor.. Cildin sarkması, kırışıklıkların artması gibi bir takım belirtiler zamanla çoğalıyor. Önemli göstergelerden biri de, ciltte yaşlandıkça azalan, hasar gören "kolajen dokusu"...

Gençlik en değerli armağan... Ancak zamanla bedene yerleşen belirtilerle "yaşlılık" alarm vermeye başlıyor.. Cildin sarkması, kırışıklıkların artması gibi bir takım belirtiler zamanla çoğalıyor. Önemli göstergelerden biri de, ciltte yaşlandıkça azalan, hasar gören "kolajen dokusu"... Ancak bir takım doğal ürünler, bitkiler ve besinler sayesinde bu kolajen maddesini etkin kılabilmenin yolları olduğunu unutmayalım. Bu yöntemlerle gevşek görünümlü, sarkan ve kırışan ciltler için doğal alternatifler her zaman var. Doğal Ürün Uzmanı Volkan Kurt, dünya üzerinde doğayı takip edenlerin yüzyıllardır uyguladığı kozmetiksiz güzellik yöntemlerinden ve yaşlılığın doğal çözümlerinden söz ediyor.

İnsanın doğal elbisesi olan cilt yaşlandıkça değişime uğruyor. Elastikiyeti kayboluyor. Zamanla kırışıklıklar ve sarkmalar baş gösteriyor. Yaşlanmanın nedenlerinde biri "kolajen" kaybı. Cildin etken maddesi olan kolajen, derinin gerginliğini sağlayan bir özelliğe sahip.. Deride yaşlanma, alt tabakada yar alan bu kolajenin ve elastin maddesinin miktarının azalmasından kaynaklanır. Kolajeni bir yapıştırıcı gibi de düşünebilirsiniz. Hücreleri tutan bir zamk gibi.... Cilde esneklik getiren bu madde, güzellik için çok önemli. Tabii ki kadınların kullandığı kremlerin pek çoğu, bu maddeyi korumaya(ve etkin hale getirmeye) yönelik içeriklere sahip... Bu söz ettiğimiz, yaşlılığı önleyici kozmetik ürünleri, kolajeni korurken, içinde yer kimyasallar nasıl zararlar veriyor, onu pek bilemiyoruz maalesef. Son dönemlerde bu yönde bilgiler ortaya çıkmaya başladı: Örneğin kırışıklıkları giderdiği öne sürülen bazı kozmetiklerde kullanılan bir kimyasal maddenin, bir yandan kırışıklıkları yok ederken öte yandan deri hücrelerini öldürdüğü söylendi. (Kanada‘daki Quebec Üniversitesi‘nden Hücre biyoloğu Dr. Francois Marceau dikkat çekiyor buna)

Yıllardan beridir biz de söylüyoruz: İşte bu tür "yan etkiler" nedeniyle doğaya dönüş her geçen gün güçleniyor. Doğanın güzellikteki etkisine olan ilgi çoğalıyor bunlardan dolayı.. Ama tabii ki önemli olan, hangi bitkinin neye yaradığını ve kulanım koşullarını bilmek lazım. Şimdiye kadar zeytinyağından, keten tohumuna, elma sirkesinden, brokoliye kadar bir çok doğal ürün hakkında yazdık. Bizlerin önerilerini ilgiyle okuduğunuzu gelen maillerden ya da telefonlardan biliyoruz. Şimdi de doğanın sunduğu kolajen içeren bazı ürünlerden söz edeceğiz.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp