Genital Kaşıntı

Genital kaşıntı nedir, aşırı genital kaşınmasının nedenleri nelerdir. Genital kaşıntının altında aslında farklı bir hastalık olabilir mi? Tüm bu konular hakkında merak ettiklerinize sayfamız üzerinden ulaşabilirsiniz.

Genital bölgedeki bu kaşıntının sorumlusu genellikle mantarlardır.

İnsan vücudu mantarların da içinde bulunduğu bir çok mikroorganizmaya konaklık eder. Bazı koşularda insan vücudunda belirli sayıda mantar türünün bulunması normal sınırlar içersindedir. Bununla birlikte ılık ve nemli bir ortam gibi mantarların çoğalmasını destekleyen koşullarda bu canlıların sayısı hızla katlanır ve rahatsızlık verici bir duruma neden olurlar.

Mantar infeksiyonlarının genital bölgede veya yakınında ortaya çıkışı oldukça tipiktir, burada büyüyüp çoğalmaları için gerekli oşullar mevcuttur. Bununla birlikte mantar infeksiyonları aynı zamanda ayakta, koltuk altında, meme altındaki deri kıvrımlarında da yer alabilirler.

Maya Mantarı Enfeksiyonları

Vajinal kaşıntıya eşlik eden beyaz, sümüksü akıntının nedeni büyük olasılıkla Candida albicans adı verilen mantar türünün yol açtığı maya mantarı infeksiyonudur. İstatistikler göstermektedir ki kadınların dörtte üçü yaşamlarının herhangi bir döneminde maya mantarlarından kaynaklanan bir infeksiyon geçirmektedirler ve bu infeksiyon bir çok kişide zaman içinde tekrarlanmaktadır.

Eğer bağışıklık sisteminiz stres, yetersiz beslenme, yetersiz uyku veya hastalık gibi nedenlerle zayıflıyorsa maya mantarı infeksiyonlarına karşı daha duyarlı bir hae gelmeniz söz konusudur.

Eğer hamileyseniz veya antibiyotik kullanıyorsanız bu infeksiyonlara yakalanma olasılığınız daha da yükselir. Sağlığınızla ilgili diyabet ve benzeri bazı özel durumlar da maya mantarı infeksiyonuna yakalanma riskinizi artırabilir.

Kadınların dörtte üçü yaşamlarının bir döneminde maya mantarı infeksiyonuna yakalanırlar.

Koruyucu Önlemler

Vajinal maya mantarı infeksiyonu bulunan kadınların partnerlerinde cinsel ilişki sonrası seyrek olarak kızarıklık ve kaşıntı görülse de maya mantarı infeksiyonu cinsel yolla bulaşan bir hastalık değildir.

Eğer bu durum ortaya çıkarsa her iki partnerin de antifungal tedaviye alınmaları gerekebilir.

Eğer bir yatkınlık söz konusu ise, maya mantarı infeksiyonlarından hem sizi hem de partnerinizi koruyabilmek için dört adımdan oluşan şu önlemleri almaları gerekir:

Vajinal bölgede parfümü banyo ürünleri veya pudralar kullanılmamalıdır. Bunlar hassas dokuyu tahtiş edip manar infeksiyonlarına karı daha duyarlı hale getirebilirler.

Barsak hareketleri sonucu oluşan tuvalet ihtiyacı giderildikten sonra temizlik önden arkaya doğru yapılmalıdır. Böylece aslında barsak bölgesinde yerleşim gösteren mayaların vajinal bölgeye transferi önlenmiş olacaktır.

Yalnızca doktor tarafından reçete edildiğinde antibiyotik alın ve önerilen süreden daha uzun bir zaman boyunca kulamayın. Antiyotik kullanımı sırasında yaşayan mikroorganizmalar içeren bir yiyecek olan yoğurdun tüketilmesinin maya mantarı infeksiyonlarını önleyeceğine dair bazı bulgular mevcuttur.

Eğer ayak veya ellerinizde bir manar infeksiyonu mevcutsa bu infeksiyon genital bölgeye veya yakınındaki bölgelere bulaşmadan önce ivedilikle tedavi edilmelidir.

Olası Diğer Nedenler


Çok sık rastlanmamasına karşın genital bölgedeki kaşıntının tek nedeni mantar infeksiyonları olmayabilir.
Deriniz ter veya sıkı sıkı giysiler nedeniyle irite olmuş veya sabun, deterjan ya da spermisid (sperm öldürücü doğum kontrol ürünü) gibi ürünlere karşı allerjik bir reaksiyon göstermiş olabilir.

Kaşıntı aynı zamanda menopoza egzama veya psoriasis (sedef hastalığı) gibi bir nedene bağlı da olabilir, hatta genital herpes veya chlamydia gibi cinsel yolla buşan hastalıklardan biri nedeniyle de ortaya çıkabilir.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp