Gözde Astigmat Nedir

Gözde Astigmat Nedir : İlk olarak görmede sorunlar çıkar. Bulanık, büyük-küçük, gölgeli görmek astigmat olduğunuza bir belirti olabilir. Uzağı dağınık görürsünüz ve görüntü zihninizde net olarak oluşmaz. Astigmat olduğunuzun belkide diğer bir belirtisi baş ağrısıdır. Astigmat hastaları göz çevrelerinde baş ağrısı hisseder. Bazen dayanılmaz boyutlara ulaşan bu ağrılarda bir belirti olabilir.

Astigmat neden olur ?

Astigmat, genetik bir hastaqlıktır. Ve sonradan oluşan değil, var olanın sonrardan ortaya çıkması şeklinde isimlendirilebilir. Çok fazla bilgisayar başında kalmak astigmat yapar gibi bir cümle oldukça yanlış olur. Çünkü bu sizi astigmat yapmaz, var olan hastalığı ortaya çıkarır.

Astigmat teşhisi


Öncelikle bu teşhisi bir doktor yardımıyla koymanız gerekir. Daha doğrusu doktorun koyması gerekir. Sizin evde yukarıdaki belirtilere bakarak “Ben astigmat olmuşum şu gözlüğü kullanayım.” demeniz oldukça saçma olur. Bir uzmana başvurarak alacağınız öneriler ve kullanmanız gereken ilaç/gözlükler sizin sağlığınıza olacaktır.

Büyük ihtimalle doktorunuz önünde bulunduğu cihaza bakmanızı isteyecektir. Bu cihaza bakarken o belirli etkenlere bakacak ve astigmat olup olmadığınıza yada başka bir hastalık olup olmadığına bakacaktır. Eğer doktorunuz ön görüse size bir gözlük verecektir. Bu gözlük sayesinde baş ağrılarınızdan kurtulmanız mümkün olabilir.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp