incirin faydaları ibrahim saraçoğlu

İncir, aynı adı taşıyan yumuşak odunlu 8-10 metre boyundaki ağacın meyvesidir. Sıcak bölgelerde yetişir. Güneşe açık yerleri sever. Taze veya kuru olarak tüketilir.100 gram incirde; 18 gram su, 4-3 gram protein, 1 gram yağ, 62 gram şeker, 780 mgr potasyum, 160 mgr kalsiyum, 80 mgr magnezyum, 70 mgr fosfor, 5 mgr demir vardır. Aynca yeterli miktarlarda A, Bj B2ı PP, C vitaminleri, kö-kürt, mangan ve bakır da bulunur. Bu maddeler dolayısıyla besleyici, mülaye- met verici, gayet şifalı bir meyvedir. Kurusu da pek faydalıdır.İncir, Kur'an-ı Kerim'de ismi zikredilen mübarek gıdalardandır. Cenab-ı Hak, incirin adıyla anılan Tin Suresi'nde "Andolsun incir ve zeytine" şeklinde buyurarak, nimetler içinde bu iki gıdadan bahs eder. Bunun hikmetlerinden biri, bu iki meyvenin çok mübarek ve faydalı olması, yanında yaradılışlarından da me- dar-ı dikkat ve nimet çok şeylerin bulunmasıdır.

Peygamber Efendimiz de (S.A.V) incirin cennet meyvelerinden olduğunu bildirerek şu mübarek sözleriyle medhet- miştir:"Eğer cennetten gelen bir meyve olduğunu söylese idim, bunun incir olduğunu söylerdim. Çünkü cennet meyvelerinin çekirdeği olmaz."İncir'de bol miktarda şeker bulunduğunu kaydetmiştik. Bu, tabiî şeker olup sindirimi kolaydır ve rafine (beyaz) şekere benzemez. Yenildiğinde hemen kana kanşır. Düşünce bulanıklaşmasına, unutkanlığa, isteksizlik ve halsizliğe çok iyi gelir.Çocuklara canlılık verici, şekerce zengin besinler yedirmek istersek, incir başta olmak üzere çeşitli meyvelerin (dut, üzüm, kayısı) kurusunu düşünmeliyiz, beyaz şekeri ihtiva eden çukulata, tatlı, şekerleme gibi yiyecekler faydalarının, yanısıra birçok zarara da sebebiyet verirler.Son yıllarda Japonya'da yapılan deneyler, incirin kanser oluşumunu önleyici birtakım maddeler ihtiva ettiğini göstermiştir.Devamlı peklikten şikâyet edenler için, bol İncirli diyetin çok faydalı olduğu bilinmektedir. İncir'in sindiriminin kolay olması bir yana, diğer yiyeceklerin de sindirimini kolaylaştırmakta, bağırsakları yumuşatmaktadır.

Sadece incirin tanesi değil kurusu, reçeli ve kompostosu da peklik gidericidir.İncirin 100 gramı 38 kalori verir. Kuru olanı ise birkaç kat daha fazla eneıji sağlar. Bu özelliğiyle besleyicidir. Tam bir enerji deposudur. Canlılık ve zindelik verir. Daha önce söylediğimiz gibi, rafine şeker ile yapılan tatlı gıdalara oranla pek çok üstünlüğü vardır. Aynca, onlar gibi dişlere zarar da vermez.İncir, içindeki glikoz sebebiyle zihni çalıştırır. Bol miktarda vitamin de ihtiva ettiğinden sinirleri teskin eder, yorgunluğu giderir. Unutkanlığa iyi gelir.Sıcak yaz günleri nefis tadıyla hararetimizi bastıran, hoş bir lezzet bırakan incirin pek çok faydası mevcuttur. Sindirimin kolaylığı, vücut için yararlı ve gerekli maddeleri dengeli bir şekilde ihtiva edişi ile bol bol yiyebileceğimiz ve çocuklarımıza da yedirmemiz gereken güzel bir nimettir.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp