Kalp Duvarının Kalınlaşması

Kalp Duvarının Kalınlaşması :

Uzmanlar, ani kalp ölümlerinin genellikle yaşlı nüfus içerisinde görülse de genç sporcular arasında da ciddiye alınacak sayıda olduğuna dikkat çekiyor.

Türkiye‘de Kalp Sağlığı ve Kardiyoloji‘de Güncel Yaklaşımlar Semineri‘nde konuşan Türk Kardiyoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Oktay Ergene‘nin verdiği bilgilere göre ani kalp ölümlerinde erkeklerin oranı kadınlardan daha fazla ve özellikle sporcularda görülen ani kalp ölümleri, öncesinde hiç bir belirti göstermiyor.

Prof. Dr. Ergene, konuyla ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu :

“Daha çok sporcularda görülen ani kalp ölümlerinde kalp duvarının kalınlaşmasına neden olan hastalıklar ve doğumsal bazı anomaliler etkili oluyor. Dünyada ani kalp ölümü riski geçirenlerin yüzde 3′ünü yaşatabiliyoruz. Türkiye‘de bu rakam biraz daha aşağıda.”

Kalp duvarının kalınlaşmasını uzun süre fark etmenin mümkün olmadığını aktaran Prof. Ergene, sözlerini şöyle sürdürdü :

Fark edilemiyor

“Tek yolu eko kardiyografi denilen görüntüleme yöntemiyle duvar kalınlığının artıp artmadığını kontrol etmek. Ama toplumda herkese eko kardiyografi yapamayacağınız çok açık.

Ani kalp ölümüyle ilgili en kolay bilgi edinme yolu, ailede erken kalp ölümü olup olmadığını sorgulamak. Bu, en ucuz ve en etkili yol. Ailesinde erken kalp ölümü olan kişiler kendilerini mutlaka kontrol ettirmeliler.”

Kemal Sunal ve Cenk Koray gibi ünlü isimlerin de ölüm nedeni olan ani kalp ölümü, tüm ölümlerin yüzde 12‘sini oluşturuyor.

Yorumlar

 • 7 yıl önce
  1978 DOĞUMLU KARDEŞİME BUGÜN KALP DUVARI KALINLAŞMASI TEŞHİSİ KOYDULAR. İKİ GÜN SONRA EFOR VE BAZI TAHLİLLERİ YAPILACAK. NASIL BİR YOL İZLEYELİM HOCAM
  • Şifalı Bitkilerim
   7 yıl önce
   Tahlil sonuçları biizim için önemli snuçları bize iletirseniz daha sağlıklı bir yol izlemiş oluruz. görüşmek üzere. sonuçları iletebileceğiniz mail adresimiz aşağıdadır. [email protected] Bilgi Hattı : 0224 2-3-4-5-6-7-8
 • Gü*** ün**
  7 yıl önce
  merhaba benim kalp duvarlarım kalın ne yapmam gerektiğini tam olarak bilmiyum ne yemeliyim ne içmeliyim sp yapmam zararlımı nmal doğum yapabilirmiyim
  • Şifalı Bitkilerim
   7 yıl önce
   bitkisel tedevi kürümüz için tıklayınız. yada bilgi hattımızı arayıp bilgi alabilirsiniz. bilgi hattı : 0224 2-3-4-5-6-7-8

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp