Kalp Sintigrafisi Nedir

Kalp Sintigrafisi Nedir :


Miyokard perfüzyon sintigrafisi kalp kasının kanlanmasında bir sorun olup olmadığını araştırmak üzere yapılır.

Stres-istirahat miyokard testi kalbin kanlanmasını birincisi stres altında (örneğin egzersiz yaparken) ve diğeri ise istirahat durumunda olmak üzere iki ayrı durumda ölçebilen bir incelemedir: Bu durumlarda incelemeyi yapabilmek için az bir miktar radyoaktivite verilecek ve ardından göğsün etrafında dönen bir araç (gama kamera) ile kalbin görüntüleri alınacaktır. Bu görüntüler stres ve istirahat sırasında kalp kan akımını kıyaslama imkanı verecektir. İstirahat çalışması bazen stres çalışması ile aynı günde, bazen de ayrı bir günde yapılır.

Miyokard perfüzyon sintigrafisi öncesinde bilmeniz gerekenler

* Tetkike rahat bir kıyafetle geliniz. Eğer egzersiz yapmanız istenmişşe mutlaka spor pabuç ve spor kıyafeti ile geliniz.

* Tetkik öncesi kesilmesi istenen ilaçları size bildirilen süre boyunca kesmeyi unutmayınız.

* Kalbinizi görüntülemek için size verilen radyoaktif madde bir süre sonra kendi kendine yok olur, ayrıca vücudun normal fonksiyonları ile atılır. Tetkik sonrası bol sıvı içmek maddenin atılımını kolaylaştırır.

* Unutmayın, stres ve istirahat görüntülemeleri esnasında hareketsiz yatacaksınız. Hareket etmeniz görüntü kalitesini bozar ve yanlış yorumlamaya yol açar.

* Tetkik bittikten sonra normal aktivitenize devam ediniz. Tetkik nedeni ile geçici olarak kesmiş olduğunuz ilaçlarınıza tekrar başlayınız.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp