Kalp Sızısı

Kalp Sızısı :

Kalp nedir?

Dolaşım sistemimizin merkezi olan kalp, içinde dört odacık bulunan, çalışması sinirler tarafından kontrol edilen, herkesin kendi yumruğu büyüklüğünde olan ve sol tarafımızda bulunan bir organımızdır. Kalbimiz bir pompa gibi bütün vücudumuza kan pompalayarak hücrelerimizin ihtiyaçlarını karşılar. Bu yüzden kalbimizde meydana gelen herhangi bir şikâyet ciddiye alınmalıdır.
Makalemizde kalp ile ilgili ağrının belirtileri, nedenleri, kimlerde görülür gibi soruların cevaplarını bulacaksınız.

Kalp Ağrısın Belirtileri :

Kalpte batma hissi, yanma ve sancılanma görülebilir. Merdiven ya da yokuş çıkarken (yani fiziksel bir aktivite sırasında) göğüste ortaya çıkan basınç ya da sıkışma tarzındaki bir ağrının sol kola, boyna, çeneye yayılmasına dikkat etmek gerekir. Bu strese bağlı da olabilir. Biraz dinlenildiğinde ağrı rahatlar, azalır, geçer. Ağrılar sol kol, boyun, omuz, sırta kadar yayılabilirler. Bunu yanı sıra baş dönmesi, terleme, nefes darlığı, bulantıda bu sorunlara eşlik edebilir. Sol göğüste meydana gelen her ağrı kalp kaynaklı olmayabilir. Ağrılar yaklaşık olarak 10 dakika kadar sürebilir. Bir miktar dinlenmekle geçebilen ağılardır.

Kalp Ağrılarının Nedenleri :

Düzensiz ve stresli bir hayat, aşırı gayret sarf etme, yorgunluk, sinir bozukluğu, şiddetli romatizma veya doğuştan meydana gelen kalp hastalıklarında kalpte ağrılar görülebilir.

Sindirim sistemine ait bozukluklarda, göğüs kafesine bağlı olan kaslar, sinirler, bağlar ve benzeri yapılarla ilgili bir sorunda da göğüste ağrı meydana gelebilir. Bu ağrılar kalp ağrıları ile karıştırılmamalıdır. Özellikle yaşlılar ve şeker hastası olan kişilerde bu tip rahatsızlıkların görülmesi muhtemeldir.

Bunun yanı sıra kalbi besleyen koroner damarlardaki başta kolesterol nedeni ile meydana gelen tıkanıklıklar veya sertleşmeler (ateroskleroz) de kalp ağrılarını temelini teşkil eder. Bu en sık rastlanan kalp rahatsızlığıdır. Enfarktüs adı da verilen bu tip ağrılarda göğüs duvarının ardında sıkıştıran bir ağrı söz konusudur. Ağrı batıcı tarzda olmamaktadır. Enfarktüs sonrası kalp hücreleri geriye dönüşümsüz olarak ölmeye başlar. 6-12 saat içinde o bölgedeki tüm hücreler ölür.

Kalp ağrılarının meydana gelmesindeki asıl neden kalbe giden kanın miktarının azalmasıdır. Kan miktarının azalmasına bağlı olarak kalp beslenemeyecek ve oksijensiz kalacaktır. Bu da kişinin hemen durmasına ve dinlenmesine sebep olacaktır. Genellikle bir miktar dinlendikten sonra ağrı kaybolur. Şayet kaybolmuyor ise vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir.

Kalp hastalıklarında koroner damar hastalıklarının yanı sıra diğer yaygın hastalık da kapak hastalıklarıdır. Kalp kapak hastalıklarının en büyük nedeni ise akut eklem romatizmasıdır. Eklem romatizmalarının en çarpıcı belirtisi eklemlerdeki iltihaptır. Bu hastalık kendini eklem yerlerindeki kızarma, şişme, ağrı ve ateş ile gösterir. En çok etkilediği organ ise kalptir.

Eklem romatizması ise boğaz anjininden sonraki (steptekok faranjiti) 10-20 gün sonrasında ortaya çıkabilir. Eklem romatizmasıyla mitral kapak yaprakları kalınlaşır, birbirine yapışır, kireçlenir ve hareketsizleşir. Bu ise kalbin pompaladığı kanın azalmasına bunun sonucunda da nefes darlığına, halsizliğe, çabuk yorulmaya, çarpıntıya neden olur.

Kalp Ağrılarında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Bütün kalp hastalıklarında aşağıdaki maddelere dikkat etmek gerekir.

• Sinirlenmeyin.

• Sigarayı bırakın.

• Şişmanlamamaya ve kilonuzu muhafaza etmeye çalışın.

• Fazla yorucu işler yapmayın.

• Uyku ve dinlenmenizi ihmal etmeyin. Koşmayın, acele etmeyin.

• Her gün bir öncekinden daha iyi olduğunuza inanın. Kabız olmamaya dikkat edin.

• Çürük dişleriniz varsa, tedavi ettirin.

• Fazla miktarda yağlı sığır veya koyun eti, sütlü şeyler yemeyin.

• Konserve, pastırma, salam, peynir, turşu, balık ve çikolata gibi şeyleri mümkün olduğunca azaltın.

• Yemeklere tuz koymayın.

• Yemeklerinizi mısırözü, ayçiçeği veya haşhaşyağı ile hazırlayın.

• Bol taze sebze ve meyve yiyin. Bol yoğurt yiyin.

• Düzenli bir şekilde az da olsa sürekli egzersiz yapın.

Kalp ağrısı durumunda hemen bir doktora gidilmeli :

Göğüs ağrıları bir kalp krizinin(enfarktüs), kas adalesi iltihabı(miyokardit), kalp zarı iltihabı(perikardit) veya kalp kapakçığı hastalıkları(mitral hastalıklar)nın habercisi olabilir. Ya da o anda geçirilmekte olan bir kalp krizine ait olabilir. Bu nedenle göğüs ağrısı ihmal edilmemesi gereken bir yakınmadır.

Kalp ağrısı ve tedavisi ;

Eğer kalpte hastalığa ait belirti görülürse şayet ilaç tedavisi ile düzelebilecek bir durum söz konusu ise tedavi bu şekilde doktor kontrolünde devam ettirilir. Perhiz vermiş ise uygulanır. Hastada hayati tehlike varsa hemen kalp ameliyatı ile hastaya müdahale edilir. Açık kalp ameliyatı genellikle kalp kapakçığında, kalp odacıkları tedavisinde, doğuştan gelen kalp bozuklukların düzeltilmesinde ve ağır kalp damar hastalığının tedavisinde gerekli görülür.

Ameliyattan sonra hastanın günlük bakımı, yediği yemekler ve doktorun vermiş olduğu ilaçların düzenli bir şekilde alınması gerekir. Bu durumda hasta kendine bakmaz ise kalbinde olan ağrılar tekrar ortaya çıkar ve kalp ameliyatı ikinci seferde daha ağır geçebilir. Bu da hastada hayati tehlike oluşturur.

Kalp ağrısı için Şifalı Bitkiler :

Brokoli : Dolaşım hastalıklarına faydalıdır.

Çamfıstığı : Kalp hastalıklarında da faydalıdır.

Domates : Kalp hastalıklarına karşı etkili domates içerdiği likopen sayesinde vücudu kalp hastalıklarına karşı korur.

Elma : Günde bir elma yemek kalp ve dolaşım sorunlarına karşı etkili

Enginar : Damar sertliği ve kalp hastalıklarını önler.

Güzelavratotu : Kalp hastalıkları için yapılan ilaçlarda kullanılır.

Havuç : Haftada beş kere yendiği takdirde Harvard'ın araştırmalarına göre kadınlarda kalp enfarktüsünü azalttığı günde iki havuç ise erkeklerde kandaki kolesterolü düşürmeye yardımcı olduğu görülmüştür.

Hurma : İsrailli bilim adamları hurma kalp ve damar hastalıklarından korunmak için önerilen elmadan daha etkili olduğunu açıkladılar.

Ispanak : Kalp hastalıklarına karşı etkili

Katırtırnağı : Kalp hastalıklarına karşı etkili

Kekik : Kalp çarpıntısını keser.

Kivi : Alman bilim adamları, kivinin kalp hastalığı riskini yüzde 50 azalttığını ifade ediyorlar.

Patlıcan : Kalp çarpıntılarının giderilmesine yardımcı olur.

Portakal : Kalp hastalıklarına karşı etkili, kolesterolü düşürür.

Salatalık : Kalp hastalıklarında vücutta biriken suyun dışarı atılmasına yardımcı olur, kolesterolü düşürür.

Soğan ve sarımsak : Yüksek tansiyon ve kalp hastalığı riskini azaltır. Soğan içerdiği kimyasal maddelerle kalbimizi güçlendiriyor ve alerjik reaksiyonları engelliyor. Newcastle'da yapılan araştırmalar, düzenli bir şekilde soğan yiyenlerin damarlarının tıkanma riskinin azaldığını gösteriyor.

Şebboy : Bu bitkinin tohumları kalp üzerine etkili bileşikler taşır.

Zeytinyağı : Barcelona‘da yapılan Kardiyoloji Kongresi‘ndeki bir sunumda özellikle sızma zeytinyağının kalp - damar sistemine çok faydalı olduğu açıklanmıştır.

Dikkat!!!!

Ağrı belirtilerin ilk başladığı günlerde hemen endişe etmemek gerekir. En sık karşılaşılan problem ağrı meydana geldiği zaman ‘ya kötü bir şey çıkarsa‘ diye düşünüp hekime başvurmamaktır. Var olan gerçek hiçbir zaman değişmeyecektir. Bu yüzden gecikmeye meydan vermeden bir hekime başvurmalısınız. Gecikmeniz karşılaşmaktan korktuğumuz olayları yok etmez aksine büyütür. Sonunda kolayca halledilecek bir sorununuz varken kaybettiğiniz zaman, bu sorunu daha da büyümüş bazen de çözülemez bir hale getirmiş olacaktır. En değerli varlığımız bedenimizdir. Bedenimize sahip çıkalım.

NOT: Göğüs kafesimizde meydana gelen her ağrı kalp ağrısı değildir. Bazı durumlarda göğüs kafesimizdeki kaslar da ağrıyabilir. Bu göğüs ağrılarının kalp ağrılarından ayırmanın en iyi yolu, ağrıların sol kola doğru inip inmediğine bakmaktır. Kalp ağrısında ağrı: göğüsten başlar ve çeneye, omuzlara oradan da sol kolun içine doru yayılır. Ağrı genelde göğüs derinliklerindedir.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp