Kırışıklıklar/Yaşlanma Problemleri

Kırışıklıklar/Yaşlanma Problemleri

Herkes hissettiği yaşta görünmek ister. Ancak iyi niyetlerimize rağmen cildimiz nemini, elastikiyetini ve iç hücre desteğini yaşımız ilerledikçe kaybeder. Sonuç olarak kıymetli cildımiz susamaya, incelmeye başlar ve buruşur. Güneşin, yediğimiz ye meklerin ve cildimize verdiğimiz önernin çizgi ve kırışıklara etkisi büyüktür. Yaşlandıkça hızla küçülen ve yenilenen cilt hücrelerine ihtiyacımız artar. Bu, gıdalarla sağlanabilir. Doğru gıdalar elasti kiyet kaybını yavaşlatır. Doğru egzersizler, sirkülasyonu hızlandırarak cildimize gerekli besinleri taşır. Ancak genç kalmak gıdanın ve egzersizin ötesinde ruhu ve zihni sürekli çalıştırmak ve geliştir mekle mümkündür.

Eller:Dünya daha gençken Çin'in Doln rahipleri; sağlıklı, zinde ve uzun ömürlü kalmak için kendilerine yapabildikleri bir masaj geliştirdiler. Rahipler; Shen Men noktasının, bileğin avuç içine bağlandığı küçük parmağın altındaki kenar, ruha açılan kapı olduğuna inanıyorlardı. Doin'de yaşlanma döngüsünün yavaşla tılabildiğine, bağışıklığın güçlendirilebildiğine ve her gün Sh en Men noktasına yapılan masajla Chi (enerji) sirkülasyonunun dü zenlendiğine inanırlardı

Bitki:Taze veya kurutulmuş Arnavut biberi birçok tıbbi alan da kullanılır. Asyalılar ve Meksika yerlileri, yemeğe veya çaya her gün koyulan bir tutarn Arnavut biberinin bunama dahil birçok yaşlanma sorununu geciktirdiğine inanırlar.

Bitki: Uzun zaman önce Fransız güzeller, cilt yaşlanması problemleri için rezene tohumu kullanırlardı.

Tarif: Bir avuç rezene tohumunu ezin ve kaynar suda demIeyin. Tohumları süzün, 2 yemek kaşığı yoğurt ve yemek kaşığı bal ekleyin. Yüzünüze maske olarak uygulayın, 30 dakika sonra durulayın.

Bitki: 1657 yılında yayınlanan Adam in Eden kitabı, güneş yanığı ve kırışıklıklar için çok değerli olan bir merhemden bahseder. "Bütün hanımefendiler ve genç kızlar bilirki çuha çiçeğinden ve domuz yağından yapılan her merhem; yaralan iyileştirir, nokta ları kaybeder, kınşıklık ve güneş yanıklarına iyi gelir. Bu nedenle çiçeğin suyunu damıtın." Çuha çiçeği, bal özlü, parlak sarı bir çiçek olup ağnlı dönemlerde uykuya yardımcı olması ve sinirleri yatıştırması için Çingeneler tarafından da kullanılırdı.

Tarif: Kaynar suya 1 avuç çiçeği atın. 10 dakika .dernleyerek çay yapın ve bu çayı yüzünüzü yıkamakta kullanın. Ya da yarım bardak kakao yağında bir avuç çiçeği dernleyin. Çiçeği süzün. Yatmadan önce kırışıklık önleyici ktem olarak yüzünüze sürün.

Bitki: Melisa çayının bunaklığı tedavi ettiğine ve uzun ömür . sağladığına Orta Çağ'lardan beri inanılır. Yüzyıllar önce Karrne lira rahibeleri, Klosterfrau markası altında bir iksir hazırlamışlar dır. Bu iksir hala Fransa, Almanya ve Belçika'da satılmaktadır.

Tarif: Kırışıklıkları önlemek için 1 yemek kaŞığl kurutulmuş melisa yaprağına 1 bardak kaynamış su ekleyerek demIeyin. Günde 1 defa için. Ya da her gün salatanızda çiğ melisa yaprağı yiyin.

Nefes: Çinli şifacılar M.Ö. 6. yüzyılda Prana veya "Gençlik Ne fesi" dedikleri bir şeyden bahsederler. Hintli ve Cinli rahipler Pra na nefes tekniğini kullanarak ömürlerini uzattıklarına inanıyorlar dı. En azından yaşlanmanın görünür etkilerini yavaşlatmışlardı.

Tarif: Üç konsepti aklınızda tutun: Rahatlama, konfor ve nefe sin bilincinde olma. Burnunuzdan nefes alın, önce diyaframınızı doldurun, sonra üst solunum yolunuzu. Aldığınız nefes, tüm sis teminizi besleyecektir. Avuçlarınızı kulaklarınızın üzerine koyarak parmaklarınızı ensenizde birleştirin. Parmakları hafifçe birbirine basurın. Nefes alıp verirken yavaşça bir şey çiğnediğinizi düşünün ve yutun. Nefes almaya devam ederken dilinizle diş etlerinizi, dişlerinizi ve damağınızı ovun. Yavaşça yuturı. Elleriniz hala kulaklarınızada ve ensenizdeyken ve nefes alıp verirken yavaşça başınızı ve omuzlarınızı sağa sola çevirin. Nefes alıp vermeye devam edin. Parmaklarınızı hafifçe birbirine süttüp ısıtın ve nazikçe enseni ze, omuzlarınıza, yanlarınıza ve karnımza masaj yapın. Yavaşça nefes alıp vermeye devam edin. Yumruklarınızı sıkırı ve yavaşça kollarınızı içe ve dışa hareket ettirin. Yumruğunuzu göğsünüze koyun ve omuzlarınızı geriye doğru hareket erririn. Kollarınızı uzatıp yumruk yapın. Ellerinizi açın, parmaklar yukarı baksın. Açık avucunuzu yüzünüze getirin. Tüm kas ve eklemlerinizi gev- şetin, Yavaşça nefes alıp verin.

Bitki: Karayip Adaları'nda birçok kadın her gün bir parça avakado yerler ve avokadonun edi kısmını sabah akşam yüzlerine sürerek muhteşem bir cil de sahip olurlar.

Bitki: Arjantinli kadınlar çekici ve yumuşak cilderiyle bilinir ler. Kırışıklıklan uzak tutmak için haftada birkaç kez bal maskesi uygularlar. Balın 5-10 dakika ciltlerinde kurumasına izin verir sonra yavaşça durularlar. Bal; avokado, elma sirkesi, limon suyu gibi değişik malzemelerle kanşnnlıp farklı maske şekillerinde uy gulanabilir.

Bitki: "Yaşlı bir adamı genç bir adam yapmak için" Mısır'da papirüslere yazılmış bir merhem tarifi bulundu. 2 çuval dolusu çemen otu alın, onları kırın ve güneşin altına bırakın. Tamamen kurudukları zaman arpa harmanlar gibi harmanlayın. Son tohu muna kadar kabuklarından ayırın. Elekten geçirin. Tohumları ve kabukları iki kısma ayırın. Suya atın, iki bölümü de birleşririn. Hamur gibi yoğurun. Temiz su dolu bir kaba alın ve uzun süre kaynatın. Olduğu zaman anlayacaksınız. Su tamamen buharlaşıp içlerinde hiç nem kalmayana kadar kuruyacaklar. Ateşten alın. Soğuduğu zaman bir kaba alıp nehirde dikkadice yıkayın. Kapta hiç acı bir tat kalmayıp suyun tadını aldığınızda olmuş demektir. Bir bez üzerine sererek güneşte bırakın. Kurudukları zaman değir mende öğüterek toz haline getirin. Yumuşak bir hamur kıvamına gelene kadar suda demIeyin. Ateşe koyun ve uzun süre pişirin. Yağ yüzeye çıktığında olmuş demektir. Her defasında kaşıkla yüzeye çıkan yağı alın. İçi kille düzgünce ve kalınca sıvanmış bir kavanaza yağı boşaltın. Yağı alın ve bir bez yardımıyla kavanoza süzdürün. Taştan bir kavanoza alıp merhem olarak kullanın. Kafadaki has talıklara karşı bir tedavidir. Vücudu bu merhemle ovduğunuzda cildiniz tüm çirkinlikten kurtulur. Milyon kere daha kuvvetlidir.

Bitki: Panaks ginseng, yaklaşık 2000 yıl önce Sh en Nung Pen Ts'ao adındaki Çin farmakopunda Cinli şifacılar tarafından söylenmiştir. Panaks, her derde deva demektir ve bu kök yaşlanmanın genel etkilerinden kurtulmak için uygulanan tedavilerde hala kullanılmaktadır. Bunun içinde hastalıktan iyileşme, düşük ener ji seviyesi, iktidarsızlık, sıcak basması ve genel ateş de vardır. Çin, Kore ve Rus çalışmaları; ginsengin hafızayı da güçlendirdiğini bulmuştur.

Tarif: Ginseng, kapsül ve toz olarak her yerde satılmaktadır. Paketteki talimatları uygulayınız.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp