Menisküse Sıcak İyi Gelirmi

Menisküse sıcak iyi gelirmi?Konu hakkında bilinmesi gerekenler ve daha fazlası için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.....

Menisküs ameliyatı geçiren bir sporcu, diz ekleminin hareketleri ve kas gücü tam olarak normale dönünceye kadar eski antrenmanlarına dönmemelidir.

Ameliyattan sonra bu süre genç ve düzenli egzersiz yapan kişilerde genellikle 4-8 haftadır. Artroskopik ameliyatta bu süre kısalabilir. Ancak sporcu spor faaliyetine döndükten sonra bile kuadriseps ve diz fleksör kasları egzersizlerine devam etmelidir.

Diz ekleminin etrafındaki kaslar kullanılmamaya çok duyarlıdır. Hareketsiz kalmanın diz etrafındaki kaslara, eklem kıkırdağına, ligamanlara, eklem çevresi kapsülüne ve kemik üzerinde kötü etkileri vardır. Dolayısı ile ne tip bir diz yaralanması olursa olsun mümkün olan en kısa zamanda kas rehabilitasyonuna başlanmalıdır.

Burada şu konuya çok dikkat etmek gerekir:

Egzersizden maksat iyileşmekte olan diz dokularına fizyolojik stes vermektir. Yani ihtiyacı kadar yüklenilmelidir. Tekrar zedelenmeye ve ağrıya sebep olacak hareketlerden özenle kaçınılması gerekir.

Ameliyat sonrası belirli dönemlerde yapılacak fizik tedavi şişliği azaltarak, kan dolaşımını düzenleyerek yaralanmış dokularda oluşan kimyasal atıkların çabuk atılmasını sağlayarak iyileşmeyi doğrudan etkiler. Ağrının giderilmesinde de rol oynar. Fizik tedavide soğuk uygulamalar, yüzeysel ve derin sıcak tedavisi, masaj, elektroterapi, hidroterapi gibi metodlar kullanılır.

Rehabilitasyon programları her kişinin ferdi ihtiyaçlarına göre yapılır ve zamanla ihtiyaçlarının değişmesine göre ayarlanır.

Ameliyatla menisküsler çıkarıldıktan birkaç ay sonra diz ekleminde menisküslere benzer ama çok güçlü olmayan yeni bağ dokusundan yapılar oluşabilir. Eski menisküslerden daha zayıf yapıda olan bu menisküsler de zamanla yaralanıp yırtılabilir. Bunlarda da ağrı kilitlenme gibi aynı belirtiler görülür. Ayrıca menisküs ameliyatı geçiren kişilerde yıllar sonra eklem kıkırdağında yapısal yıpranmalar görülebilir.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp