Östrojen Hapı

Östrojen Hapı :

Östrojenin damar sertliğine, kalp ve dolaşım bozukluklarına, eklem iltihaplarına ve osteoporoza karşı koruyucu etkisi olduğu kabul edilmektedir. Osteoporozda kemikler kalsiyum eksikliğinden erir ve kolayca kırılabilir.

Bu yararlarına karşın, östrojenin kullanılmasına, kanser yapabileceği düşüncesiyle birçok doktor karşı çıkmaktadır. Östrojenin deriyi ve göğüsleri genç görünüşlü, vajinayı yumuşak tuttuğu düşüncesiyle birçok kadın bunu gençleştirici bir ilaç olarak görmektedir.

Bununla birlikte araştırmalar, aynı sonucun kalsiyum hapları ya da içi boş kaşelerle de sağlandığını göstermiştir!

Buna karşın bir kadın östrojen tedavisi isterse, tehlikelerinden haberli olmalıdır. Bildirildiğine göre, endometriumda kanser olasılığını yedi kat arttırmaktadır. Yine de endometrium kanseri erken ele geçtiği takdirde, tedavisi nispeten basittir ve birçok doktorun fikrince, bu risk göze alınmaya değerdir.

Bu tip kanserin ilk belirtisi kanamadır.Hemen bir jinekologa başvurulur ve kendisi bu teşhisi koyarsa, tedavi oram hemen hemen yüzde yüzdür. Bu tip kanserin, rahim örtü tabakasının anormal liginden olduğu düşünülmektedir ve endometriumun çok fazla kalınlaşmasını önlemek için üç haftalık östrojen ve sonra bir haftalık progesteron tedavisi önerilmektedir.

Bu da çelişkili bir tedavidir. Kuşkusuz, ameliyatla rahmi alınmış bir kadının rahim kanserinden korkması gerekmez, fakat göğüs kanseri tehlikesini gözetmesi gerekir.

Vücutlarında daha çok östrojen taşıyan kadınlarda göğüs kanseri olasılığı daha çoktur. Bununla birlikte östrojen tedavisi gören kadınlar doktorlarını daha sık ziyaret ettiklerinden, bunlarda olası bir göğüs kanserinin daha erken ele geçeceğini ileri süren doktorlar, söz konusu hastalarda göğüs kanserinden ölüm riskinin daha az olduğunu savunmaktadırlar.

Bazı bilim adamları da östrojenin yumurtalık kanserlerinin gelişmesini önlediğini savunmaktadırlar. Belirti vermediği ve çok geç ele geçtiği için bu tip kanserler, kadınlarda görülenlerin en kötüleridir. Bu yüzden bazı jinekologlar östrojenin rahim ve göğüs kanserini kolaylaştırsa da, yumurtalık kanserlerinin gelişmesini engelleyeceği için kullanılmaya değer olduğu karaşındadırlar.

Östrojenli ilaçlar arasında belki en çok kullanılanı, gebe kısrağın idrarından elde edilen Premarin'dir. Amerika'da yaklaşık üç milyon kadın tarafından kullanılmakta olup, bu ülkede en çok kullanılan ilaçların beşincisi durumundadır.

Ne yazık ki, bu konuda kesin yanıtlara sahip değiliz. Bu duruma ulaşıncaya kadar, Östrojen tedavisinin yararlarım ve olası tehlikelerini her kadına anlatmak ve son kararı kendisine bırakmak gerekmektedir.

Bazı kadınlar menopoz şikâyetlerini hafifletmek için progesteron alırlar. Bunun etkisi açıkça görülmekte, ancak yan etkileri henüz tam olarak bilinmemektedir.

Menopozlu kadınların tedavilerinde erkeklik hormonları yıllarca kullanılmıştır. Bazı kadınlar bundan enerji kazandıkları gibi, kalsiyum dengeleri de düzelir, kemikleri daha sertleşir. Bu hormon birçok kadında libidoyu da arttırır. Bununla birlikte kollarında, bacaklarda ve yüzde kıllarıma da yapabilir. Tekrarlayalım : İşin eni boyu her vakada ayrı ayrı değerlendirilmelidir.

Bazı durumlarda menopoz şikâyetleri o denli müthiş olabilirki, birçok kadın ileri derecede bir ruhsal çöküntüye girerler. Kendilerini kontrol edemezler ve yaşam hem kendileri, hem de aileleri için cehennem olur. Menopoz şikâyetleri, hafif baş ağrılarından kalp, astım nöbetlerine, şiddetli karın ağrılarına kadar değişir. Şiddetli menopoz şikâyetleri bulunan bir kadın genellikle birçok doktora başvurur, onlar da boş yere birçok test yaptırırlar, film aldırırlar.

Oysa bunların birçoğunun gereksinimi sevgi, bakım ve anlayıştır. Bazılarıysa östrojen tedavisinden sonra iyilik duyarlar. Hormon tedavisine başlandıktan sonra bu kadınlarda tam bir değişiklik görülür, ruhsal durgunluk, yorgunluk ve mutsuzluğun yerini, mutlu, enerji ve neşe dolu bir kadın alır. Östrojen tedavisine iyi karşılık veren kadınlarda, bu tedavi salık verilir. Östrojen almayan kadının derisi incelir, sarkar, vajinası kurur, saçları dökülür, kemiklerinde erime ye ağrıyla birlikte görülen osteoporoz sonunda omurgasında çöküntü olur.

O takdirde vücut büzülür ve şiddetli ağrılar olur. Bu nedenle, östrojeni gerektiren belirtiler varsa ya da kadın yaşlanmamak, varolan iyi durumunu öylece sürdürmek istiyorsa, östrojen tedavisi başlanmalıdır. Üç hafta östrojen ve sonra bir hafta progesteron alıyorsa, rahim kanseri olasılığı çok azdır. Hormon tedavisi sırasında, herhangi bir erken kanser belirtisini farkedebilmek için yılda bir Pap testi salık verilir. Aynı amaçla yine yılda bir rahimden biyopsi de yapılır. Kadın göğüslerini her ay kendisi muayene etmeli ve bir ya da iki yılda bir mammografi yaptırmalıdır.

Menopozda vücudunda olan değişiklikleri ve buna karşı hafifletici tedavileri kadın bilirse, o takdirde, menopoz daha iyiye doğru, hamile kalma korkularından özgür, daha akıllıca yaşamaya doğru olumlu bir değişiklik olacaktır.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp