östrojen hapları kilo aldırır mı

Menopozdan sonra alınan östrojen haplarının, kullanımının kesilmesinden yıllar sonra bile bazı kadınların meme kanserine yakalanma olasılıklarını azalttığının gözlendiği bildirildi.

Seattle'da Fred Hutchinson Kanser Merkezinden Garnet Anderson ve ekibinin yaptığı araştırma, histerektomi (rahim alma ameliyatı) yapıldıktan sonra yaklaşık 6 yıl süresince östrojen hapı kullanan kadınların meme kanserine yakalanma riskinin, bu ilaçları almayan kadınlardan yüzde 23 oranında daha az olduğunu ve bu avantajlı durumun en az 5 yıl sürdüğünü gösterdi.

Sonuçları ''Lancet Oncology'' dergisinin internet sitesinde yayımlanan araştırma çerçevesinde, yaşları 50 ila 79 olan ve histerektomi geçiren 7 bin 600'den fazla kadın yaklaşık 12 yıl boyunca izlendi. Kadınların yarısına, 6 yıl östrojen hapları, diğer yarısına ise placebo verildi. Araştırmaya katılan kadınların büyük bölümüne her yıl düzenli olarak mamografi yapıldı.

Araştırmacılar, östrojen hapları alan kadınlardan 151'inin meme kanserine yakalandığını, bu hapları kullanmayan kadınların oluşturduğu grupta meme kanserine yakalananların sayısının ise 199 olduğunu bildirdi.

Yine östrojen hapları alan ve meme kanserine yakalanan kadınlardan 6'sının hastalık nedeniyle yaşamını yitirdiği, placebo alan meme kanseri hastası kadınlardan ise 16'sının hayatını kaybettiği belirtildi.

Konuyla ilgili daha önce yapılan araştırmalar, östrojenle meme kanseri arasında muhtemel bir bağ olabileceğini varsayıyordu.

Doktorlar uzun bir süre kadınlara menopoz sonrası ateş basması ve gece terlemeleri gibi semptomları azaltmak amacıyla hormon ilaçları verdiler. Bu ilaçların, kemikler ile kalbe iyi geldiği sanılıyordu.

ABD'nin mali desteğiyle 1990'larda başlatılan büyük bir araştırmada, östrojen-progesteron kombinasyonu ve sadece östrojen haplarının etkileri incelendi. Östrojen-progesteron kombinasyonuyla ilgili araştırma, ilaçların meme kanseri ve kalp krizi riskini yükselttiği gerekçesiyle 2002 yılında durduruldu. Östrojen haplarıyla ilgili araştırma da araştırmacıların katılımcılarda pıhtı atma ve inme risklerini saptaması üzerine 2004'te durduruldu.

Günümüzde, potansiyel riskler nedeniyle en kısa zaman aralığında en düşük dozlarda hormon tedavileri tavsiye ediliyor. Östrojen hapları, histerektomi yapılan menopozdaki kadınların yaklaşık yüzde 25'ine önerilirken, sadece östrojen haplarının rahmi alınmayan kadınlarda rahim kanseri olasılığını artırabileceği gerekçesiyle bu kadınlara kombinasyon ilaçlar veriliyor.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp