Pnömania (Akciğer Üşütmelerinde)

Pnömania (Akciğer Üşütmelerinde) :

1. İlkbaharda çam tomurcukları yeni şişmeye başladığı zaman toplanmalı, yıkanmalı ve yıkanmış tomurcukları bir emaye kabın içerisine dökerek üzerine 2 parmak boyu aşacak şekilde soğuk su ilave edilmelidir. Ağzı kapatıldıktan sonra 2 saat hafif ateşte kaynatılmalı. Bir süre bekletildikten sonra süzülmeli sıvının miktarı kadar üzerine toz şeker ilave edilir ve tekrar 2 saat süreyle hafif ateşte kaynatılır. Elde edilen karışımı bir cam kavanoza dökerek buzdolabında tutmalı ve yemeklerden 30 dakika önce günde 3-4 kez, her defasında 50 gr. yemeliyiz.

2. Çam, Köknar ve Sedirin genç yaprakları toplanarak hazırlanır. 15 Mayıs'a kadar olan genç sürgünlerin uç kısmı toplanarak iyice yıkanır sonra soğuk suda 1 saat bekletildikten sonra çıkarılır. Bir bez üzerine serilir ve kurutulur. Daha sonra büyük bir cam kavanozun içerisine kat kat dizilerek üzerine şeker dökülür. En üst kısmına biraz fazlaca şeker döküp üzerinin tam kapanmasını sağlamalıdır. Bu karışımı 1 gece bekletmeli ertesi sabah karışımı tahta kaşıkla karıştırarak ağzını bir bezle iyice kapatalım. Sonra 10 gün süresince güneş altında bekletilir. Daha sonra şırası alınır, cam kavanoza konulur ve ağzı iyice kapatılır. Oda sıcaklığında tutularak bekletilir. (5 litrelik kavanoza 1,5 kg. şeker dökülmeli). Sabahları kahvaltıdan önce veya sonra 2 yemek kaşığı içmeli, çocuklara ise bir yemek kaşığı verilmelidir.

3. Yalancı iğde (Hippophae rhamnoides) yağı temiz bir beze sürülerek ağzın içerisi bununla silinir. Aynı zamanda bu yağla sırt ve göğüs de silinebilir daha sonra masaj yapılabilir. Ondan sonra bu yağla vücutta elektriklenen bölgelere masaj yapılabilir. Boğaza sürülme (ingalyasia) ev ortamında bu şekilde yapılabilir. Ev ortamında ingalyasia yapmak için bir emaye kaba 3 litre kaynatılmış su dökülerek içerisine 5-6 damla bu yağdan ilave edilir ve kaynatılır. Başımızın üzeri büyükçe bir bezle kapatılarak bu kaynatılan suyun üzerine tutulur buharından solunur. Bu aşama bittikten sonra başı yün bir bezle sarmalı ve birkaç saat bu şekilde durmalıdır.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp