Sinir İltihabi Nasil Gecer?

Sinir İltihabi Nasil Gecer? :

Sinir Ucu İltihabı

Sinir ucu iltihabı, sinir hücrelerindeki hasarı anlatan bir terimdir. Tıpta nöropati olarak adlandırılan durum, ellerden daha fazla ayakları ve bacakların üst tarafını etkilemektedir. Periferik sinir sistemi beynin organlar, kaslar, deri ve kan damarları arasında iletişimi sağlayan bir sistemdir. Beynin verdiği emirler motor sinirleriyle iletilir ve aynı yolla bilgiler beyne getirilir. Periferik nöropati, beyin sapı ile omurilikten çıkıp vücuda yayılan duyusal, motor ve otonomik sinir hücrelerinin yapısında ya da fonksiyonlarındaki bozukluktur. Nöron tipleri beraber etkilenebildiği gibi, seçici olarak etkilenme olabilir. Hastalığın bir çok nedeni olsa da, buna en çok neden olan etken şeker hastalığıdır. Şeker hastalarının yarısından fazlası nöropati hastasıdır. Nöropati oluşumunun nedeni tam olarak bilinmese de, kan şekeri yüksekliği ya da insülin yetersizliğinin hastalık oluşumunda etken olduğu düşünülmektedir. Şekerin sinirlerde birikimi, hemoglobin değerlerinin yüksekliği nöropati gelişimine sebep olabilir.

Sinir ucu iltihabı belirtileri nedir?

Rahatsızlık elleri ya da ayakları ilgilendiren sinir liflerini tutarsa uyuşma, halsizlik, karıncalanma, kas kaybı ve ağrı meydana gelir. Nöropati belirtileri arasında uyuşukluk, yanma gibi hafif semptomlar dışında, hissizlik ve geceleri artan ağrılar gibi ağır etkiler meydana gelebilir. Ataklar saatlerce sürebildiği gibi, aylarca ve yıllarca devam edebilir. Ayak kaslarını tuttuğunda kas zayıflığı olacağından, ayak tabanındaki ağırlık dağılımı bozulur. Vücudun ağırlığı ön tarafta taşındığından, burada kalın bir nasır oluşur. Hareket sırasında nasır ve kemik arasındaki dokularda ülser gelişimi meydana gelebilir. Hastaların bunu algılayamaması nedeniyle ayak ağrılarında artış gözlenir. Rahatsızlık terleme azlığına neden olduğundan, ciltte kuruluk ve çatlamalara sebep olarak yaraların gelişiminde etken olur. Sinir ucu iltihabının otonom sinirleri tutarak, sessiz bir gelişim göstermesi otonom nöropati olarak adlandırılır. Rahatsızlığın erken tanısı sinirlerin harabiyetine engel olabilir veya yavaşlatabilir. Rahatsızlığın sindirim sistemini etkilemesi halinde mide bulantısı, ishal ve midede dolgunluk yaşanabilir. Üreme organlarının etkilenmesi halinde erkeklerde iktidarsızlık, bayanlarda orgazm zorluğu görülebilir. İdrar kesesinin etkilenmesi halinde ağrı ve baskı hissetmeden uzun süre idrarı tutma, idrar çıkışında zorlanma ya da sıkça idrara çıkma belirtileri görülebilir. Kalbi besleyen sinirlerin etkilenmesi halinde önemli sorunlar meydana gelebilir. Kalpte ağrı hissi yok olabilir. Bu durum kalp krizinin belirtilerini hissetmemeye sebep olabilir.

Sinir ucu iltihabının tedavisi nasıl yapılır?

Rahatsızlık için belirtilere yönelik destekleyici tedavi uygulanır. Hastalarda meydana gelen duyu kayıpları belirti vermediğinden, bunların bakımı konusunda hasta eğitiminin yapılması ve kan şekeri seviyelerinin dengelenmesi gerekir. Ağır vakalarda ağrı kesiciler kullanılabilir. Tedaviye cevap vermeyen hastalarda sinir lifleri için etkili, antidepresan ve antikonvülzif ilaçlar kullanılabilir. Sinir hasarının olmasından sonra bunu onarmak için kesin bir tedavi yolu yoktur. Ancak alternatif tedaviler uygulanmaktadır.

Sinir ucu iltihabına bağlı olarak duyu kaybı oluşması durumunda dikkat edilmesi gerekenler nedir?

Hastalar çoraplarını çıkardıklarında ayaklarını incelemelidir. Ayaktaki yaralara ve kızarıklıklara dikkat edilmelidir.
Ayakkabılar giyilmeden önce, ayakkabıların içi kontrol edilmelidir. Ayakkabılar çorapsız giyilmemeli, çıplak ayakla kumda yürümemeye dikkat edilmelidir.
Ayakların ısınması için sıcak su torbaları, elektrikli ısıtıcılar kullanılmamalıdır. Banyo suyunun sıcaklığı 37 dereceyi geçmemelidir.
Tırnakları kesmek için törpü, nasırlar için sünger taşı kullanılmalıdır. Kesici aletler ayak bakımında kullanılmamalıdır.
Herhangi bir yarada doktora gidilmelidir.
Ayaklara basınç uygulamayacak, özel ve yumuşak ayakkabılar giyilmelidir.

Bu sinirlerdeki iltihaplanmadır. Tüm bir siniri ve onun kollarını veya tek bir kolunu etkileyebilir. Aşırı soğuk rüzgâra maruz kalma en yaygın sebeptir. Diğer sebepler, yaralanma, burkulma veya şiddetli baskı ve şiddetli hastalıkların sonuçlarıdır. En önemli belirtisi garip ani ağrılardır.
 
Tedavi - 
Sebebi belirleyin. Soğuya ve neme maruz kalmaktan kaçının. İlgili yeri dinlendirin. Eğer ağrı şiddetliyse, 1 veya 2 Aspirin tableti alın. Bazıları buz torbaları uygulayarak rahatlıyorlar, diğerleri sıcak su torbası uygulayarak rahatlıyorlar.Sinir İltihabı için sizin Kayalık Dağlar Üzümü kullandığımdan beri hiçbir şey olmadı.
 
Sinir İltihabı - 
Kocamın sinirleri tamamen ölmüştü ve aslında doktorlar da bırakmıştı. Bağa ve Kızıl Yonca ile bir çay yaptım. 6 ay kullandı. Ayrıca üzerine sıcak bezler örttüm ve tutulmuş bölgeleri Keklik Üzümü yağı ile ovaladım. O zamandan beri sıkıntısı kalmadı.
 
Sinir İltihabının Tedavisi İçin - 
İşte birinci sınıf kimyager olan kuzenimden bir tarif. V2 bardak sıcak suya 5 damla Keklik Üzümü yağı ve bir çay kaşığı Kabartma tozu ekleyin. İyice karıştırın ve üç gün boyunca günde bir doz alın. 3 gün hiç kullanmayın. Eğer hiçbir rahatlama olmazsa önceki gibi devam edin, ta ki tamamen rahatlayana kadar.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp