Sinirsel İşitme Kaybı Tedavisi

Sinirsel İşitme Kaybı Tedavisi : İşitme kayıpları genetik olarak tabi ki ortaya çıkabilir.Bizim iç kulak yapılarımız genellikle çocuk doğduğu zaman tamamen gelişmiştir. Ve artık bundan sonra gelişim olmaz son yapısına varmıştır o yüzden de bu tip yapılarda sonradan oluşmuş patolojiler diyelim ki kırıklar veya oradaki çarpmaya düşmeye bağlı veya herhangi bir başka nedenle oluşmuş veya enfeksiyonla oluşmuş dejenerasyonlar artık tahammül edemiyoruz. O yüzden artık kalıcı işitme kayıpları ortaya çıkıyor.O yüzden de anne karnında gebelik sırasında geçirilmiş olaylar ki konjenital olaylar diyoruz tabii buna yine çocuk işitma kayıplı olarak doğabilir.Amam tabii biz genetik işitme kayıpları ya da çok erken yakalanmış işitme kayıplarını ikiye ayırabiliyoruz.1.'si konjental dediğimiz gebelik sırasında veya doğum sırasında oluşmuş olaylara bağlı 2.'si de genetik yani genlerle ilgili olabilir.

Tabii bunun için çok çeşitle araştırmalar yapılabilir ortaya koymak için ama tabi yine nedeni ortaya koymak bazen çok güç olmakta.Diyelim ki gebelik sırasında anne kızamıkcık geçirdi mutlaka iç kulak tipi işitme kaybı ortaya çıkacaktır ama ancak çok detaylı genetik çaılşmalar yaparsak hani genlerle ilgili bir bozukluk var mıydı ondan dolayı mı oluştu yoksa enfeksiyondan dolayı mı ancak ona karar verebiliriz.Kromozom anomalilerine bağlı yine işitme kayıplarını görüyoruz.Onun dışında otozomal dominant ya da resesif geçen ya da seks kromozomlarına bağlı geçen işitme kayıpları var.Bunları belirleyebilmek dediğim gibi çok uzun pahalı ya da çok detaylı çalışmalarla ancak biz bunu ortaya koyabiliyoruz.O yüzden de tabii ki bazı risk faktörleri var eğer genetik olarak bir işitme kaybı var mı yok mu ya da ne yapılabilir veya böyle bir çocuğa sahip olmak istemiyorsak neler yapmamız gerekir diye daha önceden tabii genetik danışma almak gerekiyor.Tabi herkesinde genetik danışma alması tabii ki çok zor.

Ama diyelim ailesinde anne babasında herhangi birisinde nedeni belli olmayan genetik olduğu düşünülen bir işitme kaybı varsa tabii bu çocukları mutlaka çok daha detaylı araştırılması lazım ya da aileye risk konusunda bilgi vermek gerekiyor.Onun içinde tabii yakın akrabalar yine taranır ve sonra %100 olmasa bile doğacak çocuğun ne gibi riskler altında olduğu kişilere bilgi verilir ve ondan sonra tabii son karar yine ailenindir.Çocuk sahibi olup olmama konusunda.Ama mesela anne babanın herhangi birinde bu tip bir işitme kaybı varsa o zaman çocuklarında özellikle ilk çocuklarında olma ihtimali %10'lara kadar çıkmakta.Ama ilk çocuk sağlam doğmuşsa işitmesinde sorun yoksa tabii bu çok çok azalmaktadır.Onun içinde mutlaka genetik olarak ortaya çıkabilir.Fakat bunu baştan belirlemek tabii çok zor.

Şöyle söyleyelim mesela otozomal bir işitme kaybı dominant bir işitme kaybı orata çıkma ihtimali eğer babada veya annede bir dominant gen varsa o zaman aşağı yukarı %50.Tabii ki çocuğun genetik olarak yine sorunlu olması ama resesif bir gen varsa o zaman bu %0 ile 50 arasında değişebilir.Çünkü eğer anne babada da aynı genler bir araya gelirse o zaman hastalık ortaya çıkabilir.Demekki genetik olarak işitme kayıpları ortaya çıkabilir vardır ama böyle bir risk varsa veya böyle bir düşüncemiz varsa mutlaka genetik değerlendirme yapmak şarttır.

Yorumlar

 • Rah***** Ayn**
  7 yıl önce
  benim orta kulagimda iltihab var.birde sensorial isitme kaybi var.bunun tedavisi icin ne kullana bilirim?
  • Şifalı Bitkilerim
   7 yıl önce
   Orta kulak iltahabı beraberinde işitme kaybı,uğultu,çınlama gibi sorunlarıda getirebilir. Tedavide yardımcı olacak takviye için linki inceleyebilirsiniz. Allah şifa versin. Bilgi Hattı : 0224 2-3-4-5-6-7-8

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp