Kombucha (Kombu Çayı)

Kombucha (Kombu Çayı) :

Kombu çayı esasında bir mantarın mayalanmasıyla yapılır. Yaklaşık bir haftalık bir süre içerisinde oluşur. Bu çayı yapabilmek için su, şeker, yeşil veya siyah çay, biraz elma sirkesi veya önceden yapılmış bir miktar kombu çayı gerekir. Bu çay bir kez oluştuğunda, yavru mantarlardan sürekli olarak üretilebilir. Kombu çayında çok değerli besinler ve sağlığı destekleyici diğer maddeler vardır. Enerji verir, bedeni toksinlerden temizler, hem de yaşlanmayı yavaşlatır.

Kullanımı: Hazırlanmış olan çay, sabah akşam soğuk veya dık olarak birer bardak içilir.

Dikkat edilmesi gereken noktalar: Sıcak iklimlerde evde hazırlanan çay, hijyen kurallarına dikkat edilmemişse, sağlıklı olmayabilir. Bu da fayda yerine zarar getirebilir. Ayrıca bazılarının bu mantar türüne karşı alerjisi olabilir.

Mide ülserinde ve asit problemlerinde kullanılması uygun değildir.

Birkaç sene önce ülkemizde yayınlanan, benim de katıldığım bazı televizyon programlarıyla başlayan bir süreçte kombu çayı bir anda bütün hastalıkların çaresi olan, bir mucize gibi gösterildi. Abartılı ve aşırı iddialı tanıtımı yüzünden bu çaya ilgi bir anda patladı ve sonra çay yasaklandı. Şimdi geriye baktığımda, kombu çayına haksızlık yapıldığını düşünüyorum.

Hijyenik üretildiği, tıbbi danışmanlık altında bilinçli kullanıldığı takdirde bu çayın birçok ciddi hastalıkta çok yararlı olduğu kanısındayım, ancak sık sık uyarısını yaptığım gibi herhangi bir maddeyi tek başına bir mucize gibi görmemek gerekir.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp