2 yaşında diş çürümesi

Çocuklarda Diş Çürüğü :

Çocuklarda çürük gelişimi, yetişkinlere kıyasla daha hızlı olmaktadır. Bunun nedenleri ise, süt dişlerinin sürekli dişlerden yapısal olarak farklı olması, mine ve dentin tabakalarının daha kolay demineralize olmasıdır. Çocukların karbonhidrat içeren besinleri daha fazla tüketmesi, ağız bakımı için gereken el becerilerinin gelişmemiş olması da diğer nedenler arasındadır.

Çocukların sıcak soğuk hassasiyeti, sızı gibi durumları yorumlayamamaları, çürüklerin geç fark edilmesine yol açmaktadır. Henüz çürük oluşumunu engelleyebilecek bir ilaç ve aşı geliştirilmemiştir, ancak fissür örtücü uygulamaları ile henüz çürük başlamadan süt dişlerini korumak mümkün olmaktadır. Aynı zamanda yüzeysel flour uygulamaları ile de dişlerin çürüğe karşı direnci arttırılabilmektedir.

Toplumumuzda ebeveynlerin içine düştüğü en ciddi yanılgı ise, süt dişlerinin tedavi edilmesi gerektiğini bilmemeleridir. Pek çok anne-baba süt dişlerinin yerine sürekli dişlerin çıkacağını, bu nedenle tedavinin gereksiz olduğunu sanmaktadırlar. Oysa zamanından önce yapılan bir süt dişi çekimi, çocuğun besinleri yeterince öğütememesine bağlı olarak sindirim sistemi sorunlarına neden olabileceği gibi, ileriki yaşlarda dişlerde çapraşıklık (ortodontik problemler) gibi sorunlara da sebep olmaktadır.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp