Diş Çürümesi Belirtileri

Diş Çürümesi Belirtileri :

Diş kaybına neden olan hastalıkların başında diş çürükleri gelir. Çürüme dişin kronunu saran mineden başlayarak dentine doğru ilerler. Pulpaya ulaştığı anda pulpitis denilen diş iltihaplanmasına neden olur. Dişin çürümesinde bazı faktörler etkilidir. Bunlardan bazıları; kalıtım, yaş, cinsiyet, ağız bakımı, beslenme biçimi, mikroplar, tükürük özellikleri, vitamin ve madensel tuz eksiklikleri, gebelik, hormonlar.

Diş çürümesinin günümüzde daha hala önüne geçilememiştir. Ama koruyucu önlemlerle çürüme olasılığı en aza indirgenmiştir. Bunlardan bazıları, beslenme biçiminin düzenlenmesi, diş macunları ve florlama yöntemleri yararlı olabilmektedir. Bebeklerin de hem anne sütüyle beslenmesi hem de güneş ışığını yeteri kadar alması dişin çürümesini oldukça azaltan bir etkendir.

Diş çürümesinin herhangi bir yaşı yoktur. Diş çürümesi her yaşta görülebilir. Küçük çocukların sütdişlerinde de ortaya çıkan çürükler kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. Diş çürüklerinin tedavisinde geneksel diş tedavisi ve endodonti bilim dallarının başlıca uğraşı çürük dişlerin tedavisi ve kayıpların onarılmasıdır.

Öncelikle dişin çürük olan kısmı temizlenir. Daha sonrasında dişin şekline göre dolgu maddesi, biçimi belirlenir. Örneğin ön dişlerde estetik amaçlı diş renginde dolgu maddesi uygulanır. Arkadaki azı dişler için ise daha çok metal tarzı dolgu maddeleri tercih edilir (Altın, amalgam, alifimltn ve inlay gibi).

Doku kaybı olan çürük dişler için protez tedavisi uygulanabilir. Bu sırada çürük nedeniyle etkilenmiş olan pulpa dokusunu iyileştirici ve koruyucu önlemler alınır. Eğer pulpa tümüyle hastaysa kanal tedavisiyle tümüyle çıkartılır. Pulpa boşluğuna bazı maddeler konularak üzerine dolgu maddesi eklenir.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp