Ezikler Ve Bereler İçin Bitkisel Reçeteler

Ezikler Ve Bereler İçin Bitkisel Reçeteler

Ezikler Ve Bereler İçin Bitkisel Reçeteler et berelenmesinde kaza neticesi meydana gelen eziklerde, dizler-deki rahatsızlıklarda bir miktar zeytinyağı ile 500 gr buğday yeterince su ile kaynatılır ılık hale gelince lapa haline getirilip dize sarılır.

Sırtta, yüzde, kolda emsali yerler deki kızarıklıklarda (morarma larda) sumak ağacının dibinden süren taze sürgünler yaprağı ile beraber incecik doğranır, iyice kaynatılır. İçerisine kepek konu lur. Hastalıklı cilde lapa halinde konulur. Ayak ve bacaklarda olursa ayaklar kaynatılan suya so kulur, ayakların tedavisi için ke pek konulmaz. Tedaviye 10 gün devam edilmelidir.

ASLAN PENÇESİ: Taze aslan pençesi ezilir, lapa haline getirilip sarılır.

SOĞAN: Soğan ezilir, bir miktar tuz ilave edilir, ezik ve berelerde lapa halinde konulur.

KENEVİR: 2 bardak suya, 2 kaşık dövülmüş kenevir konur, 10 dk kaynatılır, lapa halinde ezik ve berelerin üzerine konulur.

SINIR OTU YAPRAĞI: Taze si nir otu yaprakları ezilip lapa ha linde konulur.

TİLKİ ÜZÜMÜ: Tilki üzümü kaynatılır, lapa haline getirip, ezik ve berelerin üzerine sarılır.

YUMURTA: Yumurtanın sarısı tuzla ezilip sürülür.

TIBBI NERGIZ-TIBBI ÖKÜZ GÖZÜ-AYNI SAFA ÇlÇEĞI: 1 bardak suya, yarım avuç bitki konur, 10 dk kaynatılır, suyu ile pansuman yapılır.

Taze bitki sıkılır, elde edilen su ile kompres yapılır.

Taze bitkiden elde edilen su ile merhem yapıp kullanılır. Bitki suya ıslatılır, bir müddet bekletilir, zeytinyağı ile karıştırılıp kullanılır.

MAYDANOZ: Maydanoz lapa haline getirilir, biraz zeytinyağı ve az tuz ilave edilerek karıştırılır, ezilen kısma sarılır, günde 4-5 defa tekrarlanır.

MAYDANOZ TOHUMU: 1 bardak suya, 50 gr maydanoz tohumu konur, 3 dk kaynatılır, suyuna bez batırılır, ezilen kısma konulur, günde 4-5 defa tekrarlanır. Maydanoz 40 derecelik alkolde ezilir, ezilen kısmın üzerine konulur.

ENGİNAR YAPRAĞI: Taze enginar yaprakları bir miktar şekerle ezilir, lapa haline getirilir, ezilen kısma sarılır, günde 4-5 defa tekrarlanır.

KARA KAFES OTU: 1 kilo suya, 200 gr kök konur, 3-4 saat bekle tilir, süzülür, ağzı kapalı bir şişede muhafaza edilir, günde 3-4 kere ezik ve berelere kompres yapılır.

LEBAK AĞACI: Lebakağacı taze yaprakları sıkılır, elde edilen su ezik, yara ve berelerin üzerine sürülür. 3-5 defa tekrarlanır.

SARIMSAK: Sarımsak ezilir, lapa haline getirilir, ezik ve berelerin üzerine sarılır.

ÖKÜZ GÖZÜ: Öküz gözü çiçekleri haşlanır, suyu ile eziklere kompres yapılır.

MERCİMEK: Mercimek kavrulur, toz haline getirilir, yumurta akı ile lapa yapılır, eziğin üzerine konulur.

MÜHRÜ SÜLEYMAN KÖKÜ: 1 bardak suya, 10 gr bitki konur, 10 dk kaynatılır, suyu ile pansuman yapılır.

YABAN MENEKŞESİ: Yaban menekşesi yaprakları ezilir, lapa halinde eziklerin üzerine konu lur. Iz bırakmadan kısa zamanda iyi eder.

ASlD BORİK: 10 gr asid borik, 100 gr vazelinle karıştırılır, ezik lerin üzerine sürülür.

DAĞ ÖKÜZ GÖZÜ: 1 bardak kaynar suya, 10 gr çiçek konur, 30 dk bekletilir, suyu ile hastalıklı cilde kompres yapılır.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp