Bağırsak Kurdu Belirtileri

Bağırsak Kurdu Belirtileri Hakkında Bilgiler: Bağırsak kurdu denildiğinde akla ilk gelen, solucan şekildeki organizmaların bağırsakta kımıl kımıl hareket etmesidir.

Bağırsakta en sık görülen kıl kurdu diye adlandırılan parazittir. En sık görülen ikinci tip bağırsak kurdu ise askaris Latince ismiyle tanımlanan bağırsak parazitidir. Bu parazitler bağırsak kurtları diye bilinir ve en sık rastlanan bağırsak kurtları bunlardır.

Bağırsak kurdu denildiğinde aklımıza en çok askaris ve kıl kurdu geliyordu. Bağırsakta yaşayan bu iki organizmanın birbirinden farkı şudur:

Kıl kurdu birkaç milimetre kalınlığında ve birkaç santimetre uzunluğunda olan, bağırsakta yaşayan organizmadır. Askaris isimli bağırsak paraziti ise, yarım santimetre kalınlığında 10-15 santimetre uzunluğunda olan devasa bir bağırsak parazitidir.

Eğer bağırsağınızda kıl kurdu veya tenya varsa, makat bölgeniz kaşınabilir, bunun haricinde sürekli ishal olabilirsiniz veya çok çabuk acıkma gibi belirtiler gösterebilir.Bu belirtilere sahipseniz bağırsağınızda tenya olabilir.

Kıl kurdu (Enterobius vermicularis; eskiden: Oxyuris vermicularis), Yuvarlak solucanlar (Nematoda) şubesinden, dünya çapında çocuklarda yaygın bağırsak paraziti olan bir türdür.

Kıl kurdu'nu yine bağırsak paraziti olan ve ondan daha büyük (25 cm) bağırsak solucanı (Ascaris lumbricoides) ile karıştırmamak gerekir.

Yumurtaları 50-60 cm uzunluğunda, 20-30 cm kalınlığında oval, bir tarafı düz, diğer tarafı ise konveks yapıdadır. Bir başka deyişle asimetrik elips şekillidir. Düz, renksiz ve kalın bir kabuğu vardır. Nesneler yapışkan özelliği vardır.

Binlerce (ortalama 10.000) yumurtadan oluşan küme çıplak gözle seçilebilir. Yumurtlandığı zaman içinde larva oluşmuştur ya da bazen de embriyo hâlindedir.

Larvaları beyaz veya kremsi renktedir. Konakçının vücudunda 140-150 cm uzunluğuna kadar büyür.

İki dişi kıl kurdunun cetvel yanında boyca karşılaştırılması

Erişkin kurdun vücudunu örten kutikula ön uçta genişlemiş ve yassılaşıp şişebilen bir hâl almıştır. Bu kutikula kalınlaşması enine çizgili bir görüntü arz eder. Ağız üç dudakla çevrilmiştir. Yemek borusunun arka ucu, içerisinde bir diş aygıtı bulunan geniş bir bulbus halindedir. Küçük ve beyaz renklidir.

Dişileri erkeklerinden daha büyüktür. Dişileri 10, erkekleri 3 mm boyundadır. Erkekte arka uç küt ve ventrale doğru kıvrık olup, bir adet çiftleşme spikülü bulunur. Dişilerin arka kısmı ise uzun ve sivridir.

Belirtiler ve semptomlar

Vücuttaki parazit sayısı ve konağın bağışık durumuna bağlı olarak enterobiosis asemptomatik (hafif kıl kurdu enfeksiyonları) olabileceği gibi en bilinen semptomları olan anal veya vajinal bölgede kaşıntı, burun kaşıntısı, gece ağızdan salya akması, diş gıcırdatması, uykusuzluk, asabiyet ve huzursuzluk, aralıklı karın ağrıları ve bulantı gibi, muğlak mide ve bağırsak semptomları ile karsımıza çıkabilir.

Komplikasyonlar

Tipik kıl kurdu enfeksiyonları ciddi sorunlara neden olmaz. Nadir durumlarda, ağır enfeksiyon nedeniyle komplikasyonlar gelişebilir:

- İdrar yolu enfeksiyonu: Kadınlarda daha yaygın olan idrar yolu enfeksiyonlarının nedeni bazen ağır kıl kurdu istilasıdır. Parazit mesaneye de göçerek, sistite neden olabilir.
- Peritoneal boşlukta enfeksiyon: Kadınlarda veya kızlarda, parazit anal bölgeden vajinaya, oradan rahme, fallop tüplerine ve leğen kemiği boşluğundaki organların etrafında bulunan alana geçebilir. Bu durum vajinite, endometrite veya başka sorunlara sebebiyet verebilir.
- Kilo kaybı: Çok sayıda erişkin kıl kurdu bağırsağınızda yaşadığı zaman, kilo vermenize yetecek kadar karın ağrısına neden olabilir ve buna yetecek kadar besin tüketebilir.

Tanı

Kesin tanı yumurtaları veya parazitin kendisinin görülmesi ile konur.

Selofan bant testi: Kıl kurtlarına yönelik en kesin sonuçlar veren test, dünya çapında yaygın olan selofan bant testidir. Dişi parazitler anüsten dışarı çıkarak perianal bölgeye yumurtlamaları nedeniyle ancak bu yöntemle tanı yapılmaktadır.

Doktorunuz, anüsünüzün etrafındaki deriye şeffaf bir plastik bant bastıracak, ardından mikroskop altında bu bantta kıl kurdu yumurtaları incelemesi yapacaktır. Parazit genellikle gece yumurta yaptığından ötürü, sabahları dışkınızı çıkarmadan veya banyo yapmadan önce ilk iş kendinizi test ederek iyi bir numune elde edebilirsiniz. Anüsünüze bir parça şeffaf plastik bant yapıştırın, daha sonra numunenizi doktorunuza götürün. Teşhisin konması için çok sayıda bant numunesinin alınması gerekli olabilir.

Kurdun doğrudan görülmesi: Bazen, anüsünüzün çevresindeki bölgede erişkin bir kurdun görülmesinde olduğu gibi, kıl kurtlarının varlığı daha belirgindir.

Yorumlar

 • Kem** öz****
  7 yıl önce
  uykuda ağzimdan salya geliyor
  • Şifalı Bitkilerim
   7 yıl önce
   Bağırsak kurtları ve parazitlerininin belirtisidir. Fakat farklı sorunlarda olabilir. Öncelikle bir teşhis gereklidir, sonrasında tedavi adına yardımcı olabiliriz. İyi günler
 • Kaa* Kı******
  7 yıl önce
  yemek yiyemiyorum midem bulanıyo dışkımdan kıl kurdu çıkıyı
  • Şifalı Bitkilerim
   7 yıl önce
   bağırsak kurtları (parazitleri) için önerdiğimiz tedavi seti için tıklayın Bilgi Hattı : 0224 2-3-4-5-6-7-8
 • Fat** Tat***
  7 yıl önce
  merhabalar ben 4,5 aydır rahatlıkla kurd döküyorum hergün hemen hemen döküyorum okadar doktora gittim bi faydasını görmedim aretık kurtulmak istiyorum bende :(((
  • Şifalı Bitkilerim
   7 yıl önce
   Bağırsak kurtlarının bitkisel tedavisinde pelin otu, nar çekirdeği ve ceviz yaprağı öneriyoruz, incelemek için linki tıklayabilirsiniz. Bilgi Hattı: 0224 234 5678
 • 7 yıl önce
  bu ürünün garantisi var mı acaba gerçekten işe yarıysa ben de almak istiyum.kullanan kişilerin yumu olsa iyi olurdu
  • Şifalı Bitkilerim
   7 yıl önce
   Bağırsak parazitleri, gözle görülemeyen yumurtaların ağız yoluyla alınması ve belirli bir süre geçmesi ile birlikte ortaya çıkan, sindirim sisteminde yaşamaya başlayan kurtçuklardır.pelin otu bagırsak kurtlarını yok eder.bunun için size pelin otu karışımlı setimizi önerebiliriz.detaylı bilgi için lütfen linki tıklayınız. Bilgi Hattı: 0224 234 5678
 • Sel******* Yil*****
  7 yıl önce
  Slm abii senden bana yrdim.etmeni istiyom brnim alerjim var neyden oldunu bilmiyom genelde aci yedimde bana daha cok zarar verriyo dokta gityim hep agri kesici veya losyon frlan veriler gecmiyoo aci yemiyom.hic yinr gecmiyoo heryerim hep kasi.iyoo yara gibi sivilve cikiyoo saclarim dokuluyo.hepp gunluk hap atiyom hitrizin:-(
  • Şifalı Bitkilerim
   7 yıl önce
   Toz, polen, gıda maddeleri, hayvan tüyleri gibi bir çok faktör alerjiye neden olabilir. Bitkisel ürünleri kullanırken esas kişinin bunlara karşı aşırı tepkisini engellemektir. Bunun haricindeki yaklaşımların etkisi kalıcı olmamaktadır alerji problemleri için tavsiyemiz linktedir... lütfen tıklayın bilgi hattı: 224 2-3-4-5-6-7-8
 • Pel** Ayd***
  7 yıl önce
  kilo alamıyum
  • Şifalı Bitkilerim
   7 yıl önce
   Tavsiye ettiğimiz kilo aldırıcı seti düzenli olarak kullandığınızda metabolizmanızı ve sindirim sisteminizi güçlendirici ve dengeleyici etki oluşturur. Ayrıca iştah açıcı etkiye de sahiptir. 1 ayda 3-6 kilo almanıza yardımcı olur. Probleminiz tiroidten kaynaklanıyorsa başarı oranı biraz düşebilir.Linki tıklayınız:Yada daha detaylı bilgi için bilgi hattımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz. bilgi hattı : 0224 2-3-4-5-6-7-8
 • Nih** Tü*******
  7 yıl önce
  bende makatta kaşıntı ve kenarlarında aşırı kaşıntı,esasında kurtlar pirinç taneşi kadar fakat yavrularıyla beyaz lekeler halinde [parmağıma yapışıylar]kaşırken temizliyum.geceleri beni çok rahatsız ediy.iki ilaç denedim eczaneden veriylar faydasınıgöremedim.sizlerin bana bir tavsiyesi olursa sevinirim.
  • Şifalı Bitkilerim
   7 yıl önce
   Bağırsak parazitleri, gözle görülemeyen yumurtaların ağız yoluyla alınması ve belirli bir süre geçmesi ile birlikte ortaya çıkan, sindirim sisteminde yaşamaya başlayan kurtçuklardır.pelin otu bagırsak kurtlarını yok eder.bunun için size pelin otu karışımlı setimizi önerebiliriz.detaylı bilgi için lütfen linki tıklayınız.Yada daha detaylı bilgi için bilgi hattımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz. Bilgi hattı:0224 2-3-4-5-6-7-8
 • Fat** Akk***
  6 yıl önce
  Mrba bu kil kurdu dediginiz benim nakat bolgemden disari cikiyolae ve asiri derce kasinti yapiyolar ayrica kabiz olayimda bu yuDen oldgunu bilmiyodum surekli kabiz oluyum cunku Beni urkuten devasal kurar dediginiz 140 cm olan kurtlar cok kktum ben cok ciddiye almamistim bu konuyu simdi nasil cozulecek bu sun tesavi gesrmde tadan tamamen kalkicak mi ? Tedavi sirasinda o buyuk kurtlarla karsilasicam mi
  • Şifalı Bitkilerim
   6 yıl önce
   Bağırsak parazitleri, gözle görülemeyen yumurtaların ağız yoluyla alınması ve belirli bir süre geçmesi ile birlikte ortaya çıkan, sindirim sisteminde yaşamaya başlayan kurtçuklardır.pelin otu bagırsak kurtlarını yok eder.bunun için size pelin otu karışımlı setimizi önerebiliriz.detaylı bilgi için lütfen linki tıklayınız. geçmiş olsun Bilgi Hattı: 0224 234 56 78
 • Ozl****
  6 yıl önce
  Ağzım fena kokuy. Gece ağzımdan salya akıy. Sürekli bir şişkinlik hali var. Çoğunlukla kabizim. Ben kilo felan vermedim. Tam tersi aşırı kilo aldım. Metabolizmam calismiy heralde nerdeyse. Her zamanki gibi besleniy çünkü. Bazen tualeti mi yaptıktan sonra popomun etrafında felaket bir kaşıntı oluy. Ama şimdiye kadar hiç kurt felan görmedim. Bağırsaklarda kurt olabilir mi? Dr da bi türlü fırsat bulup gidemiom
  • Şifalı Bitkilerim
   6 yıl önce
   Ağız kokusunun birçok nedeni olabilecegi gibi genel müsebbibi ağız boşluğunda yaşayan bakterilerdir.Kakule iyi bir koku gidericidir.Bunun için kakule ağız kokusu ve ağız kuruluğu için önerdiğimiz en etkili üründür. İncelemek için lütfen linki tıklayın. . geçmiş olsun Bilgi Hattı: 0224 234 56 78
 • Zey***
  6 yıl önce
  merhabalar bende bağırsak kurdu belirtileri yoktu ama bugün dışkıda kut olduğunu farkettim bu olabilirmi
  • Şifalı Bitkilerim
   6 yıl önce
   hastalığınızla ilgili tam teşhis konmamışsa üzgünüm bi önerimiz olamaz, lütfen önce bir doktora danışınız. geçmiş olsun Bilgi Hattı :0224 234 56 78
 • 5 yıl önce
  Geçenlerde biraz çiğ et yemişim sanırım.Sürekli anüste kaşıntı var.Kaşındıkça dışkı yapmaya çalışıp su tutup temizlemeye çalışıyum.Ancak akşamları sık sık kaşınıy.Sürekli bir huzursuzluk var üstümde.Lütfen yardım.
  • Şifalı Bitkilerim
   5 yıl önce
   Antibakteriyel ve iltihap gidermede yardımcıdır. Tırnak Mantarlarında, Lokal deri problemlerinde,uçuklarda, yaralarda, yanıklarda, sivilcelerde, pişiklerde, çıbanlarda, ayak mantarlarında, varislerde, yatalak hastaların yaralarında, fistürlerde, ameliyat sonrası yaraların hızlı iyileşmesinde, göğüs ve karın çatlaklarında, romatizma, sırt ve boyun ağrılarında, donuk kabarcıklarda, egzama ve sedef hastalarında kullanılır. Ayrıca cilt sıkıştırıcı ve cilt büzüştürücü etkisi vardır Bilgi Hattı :0224 234 56 78

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp