Kan Grubu Ve Kanser

Kan Grubu Ve Kanser : Kanser ile kan grubu arasındaki iyileştirici bağlantıyı her incelediğimde içimde özel bir heves dalgası hissederim. 10 yıl önce çok acı veren bir süreç sonunda annem göğüs kanserinden öldü.Annem, basit İspanyol yetileriyle bizi yalandan ve tantanadan koruyan harika bir kadmdı.Bir A grubu olan annem istediği şeyi yiyen biriydi ve bu bizim ailemiz için anormal bir durumdu. Katalonya'nın meşhur güçlü iradesine sahipti. Evinde (annem ve babam boşanmıştı) salata, et ve bazı işlenmiş gıdalardan oluşan, temel Akdeniz diyetini uyguluyordu.

Babamın kan grupları üzerinde çalışmasına rağmen, onunla beraber olduğumuzda, ortalıkta hiç soya ürünü göremezdik. Kansere karşı cesur ama yararsız bir çaba içindeki arkadaşlarmı veya aile bireylerini görenler, bunun ne kadar üzücü birşey olduğunu bilirler. Annemin mastektomiden kemoterapiye, teskin edicilere ve nüksediş- lere varan mücadelesine tanık oldum. Öldürücü son darbeyi vurmak için saldıran, görünmez işgalci orduların, onun sağlıklı hücrelerinin içine nüfuz edip, bağışıklık sistemini süpürmeden önce güvenli bir yer bulduklarını biliyordum. Ve onlar kazandılar.

Annemin ölümünün ardından, yıllar boyunca kendimi tekrar tekrar kanserin gizleri içinde buldum. Annem, A gru-bu diyetine bağlı kalsaydı, ömrünü daha idareli kullanmış o- lur muydu, yoksa bir şekilde genetik olarak bu savaşı vermek ve kaybetmek üzere mi programlanmıştı? Kendimi bu sorunun yanıtını bulmaya adadım. Diğer kanser türleri bir- yana, özellikle göğüs kanserine karşı, Katalonya usülü bir intikam taşıdığımı söyleyebilirsiniz.Acaba kanser, büyümek ve gelişmek için, bir kan grubunda diğerine oranla daha elverişli bir yer buluyor mu? Yanıt ise kesin bir evet.

A ve AB gruplarında, O ve B gruplarından daha yüksek oranda kanser görüldüğü ve yaşam olasılıklarının daha düşük olduğuna dair, inkar edilemeyecek kanıtlar vardır. Aslında Amerikan Tıp Birliği, AB gruplarının diğer kan gruplarına oranla daha yüksek kanser yüzdesine sahip olduklarını 1940 gibi eski bir tarihte bildirilmişti. Ama bu haber, büyük ihtimalle AB grubunun nüfusun küçük bir bölümünü oluşturması nedeniyle, baş sayfalara çıkamamıştır. İstatiksel olarak, AB gruplarının bu yüksek oranı, daha yaygm olan A gruplarına dair bilgiler kadar yankı yaratmamıştır. Tabii ki bu, durum AB grubu insanlarının içini rahatlatan bir şey değildir.

Araştırmacılar, kanser bir sayısal oyunmuş gibi davranabilirler ama ben, bireyin yaşamındaki kişisel bir bunalımmış gibi tavır almayı tercih ediyorum.O ve B grubunda çok daha az oranda kanser vakasma rastlanır ama henüz bunun nedenini tam anlamıyla bilmiyoruz. Ancak değişik kan gruplarının antijen ve antikor etkinlikleri üzerinde yaptığımız araştırmalar bize önemli ipuçları vermiştir.Bununla birlikte, kan grubu ile kanser arasındaki bu ilişki çok karmaşık ve birçok yönden gizem doludur.

Şurası açıktır ki bu, 'A ve AB grubu biriyseniz kesinlikle kanser olacaksınız' yada 'O ve B grubuysanız hiç kanser olmayacaksınız' anlamına gelmiyor. Kanserin birçok nedeni vardır ve biz haladaha görünürde hiç bir kanser riski taşımayan bazı insanların neden kansere yakalandıkları gizemiyle sık sık karşılaşıyoruz.Kan grubu, giderek artan bir biçimde hayati bir faktör o- larak karşımıza çıkıyor. Bu, bulmacanın eksik parçalarından biridir. Kimyasal kanserojenler, radyasyon ve genetik faktörler kansere neden olabilir. Bunlar, kan grubundan bağımsız faktörlerdir ve insanlar üzeinde tek başına, kan grubu kadar fark yaratmazlar. Örneğin sigara içmek eğilimli olup olmadığına bakmaksızm, tek başına kansere neden olabilecek derecede yeteri kadar güçlü bir kanserojen olduğu için, kan grubu konusundaki zayıf bağlantıyı gizleyebilir.

Kan grubu ve kanser arasındaki moleküler ilişki üzerine, müthiş miktarda bilimsel araştırma vardır. Ancak bu araştırmalar, gerçekte özel bir kanser türüne karşı, kan gruplarının hangisinin daha fazla yaşama şansı olduğu sorusunu gözar- dı ederler.Kim yaşar, kim ölür? Kim kurtulur, kim kurtulamaz? Bu, bana göre kanser ve kan grubu üzerine yapılan araştırmalarda göz ardı edilen kayıp bağlantıdır. Gerçek kan grubu— kanser bağlantısı, değişik kan gruplarındaki kanser vakalarının oluşum yüzdelerin de değilde, iyileşme oranlarında yatmaktadır. Ve bu bağlantı, lektinlerin zamk etkisi olabilir.Kanser - Lektin BağlantısıShakespeare'in yazdığı gibi, 'Kötü şeylerde iyilikten bir parça vardır'.

Bazı durumlarda, kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi gibi bir zehiri kullanmak, uygun hatta daha yararlı olur. Kanser konusunda lektinler iki amaca hizmet ederler; kanserli hücreleri ağdalaştırmak ve böylece iyi hücreleri uyandırıp, göreve çağırarak, bağışıklık sistemi için bir katalizör göreli yapmak.Bu nasıl olur? Normal durumda bir hücrenin yüzey şekeri üretmesi çok özel ve çok kontrollüdür. Kanserli hücrede ise durum tam tersidir. Genetik malzeme karışmış olduğu için kanserli hücre kendi yüzey şekerinin üretimi üzerindeki kontrolünü kaybeder ve çoğunlukla normal bir hücrede olduğundan daha çok miktarda yüzey şekeri üretirler.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp