Kistik Akne

Kistik Akne

Kistik Akne hakkında bilgiler.


Akne ve sivilceler ergenlik çağındaki hormonal değişiklikler ile başlar ve son bulur,fakat bazılarında ise uzun süre devam eder.Akne ve sivilceler hakkında merak ettikleriniz için makalemiz aşağıda yer almaktadır.Akne cilt yüzeyindeki por adı verilen küçük delikler tıkandı zaman oluşur. Her por, bir kıl kökü ve yağ bezi içeren folikül adı verilen bir kanala açılır. Normal olarak, yağ bezleri cildin yağlanmasına ve yaşlı deri hücrelerinin uzaklaştırılmasına yardımcı olurlar. Bezler fazla yağ ürettikleri zaman, porlar tıkanabilir, kir, artık ve bakteri biriktirebilir. Tıkanma bir tıkaç ya da komedon olarak adlandırılır.

Tıkacın üst kısmı beyaz olabilir (beyaz nokta) veya koyu renkli olabilir (siyah nokta). Eğer bu tıkaç patlarsa, çevreye yağ ve bakteri içeren içindeki madde çevreye yayılabilir ve bir iltihaplanmaya sebep olabilir. Eğer iltihaplanma derinin derinindeyse, sivilceler sert ağrılı kistler oluşturabilirler.

Akne sıklıkla yüzde ve sırtta görülür ama gövdede, kollarda, bacaklarda ve popoda da görülebilir.

Akne genellikle ergenlerde yaygındır ancak her yaşta görülebilir, yenidoğanlarda bile. muhtemelen fazla yağ üretimini uyaran hormonal değişiklikler sebebiyle dört ergenden üçünde akne görülür. Fkat 30‘lu ve 40‘lı yaşlarındaki insanlarda da akne görülebilir.

Akne ailesel yatkınlık gösterir ve şunlarla uyarılabilir:

 • Adet döngülerine, gebeliğe, doğum kontrol haplarına veya strese bağlı hormonal değişiklikler
 • Yağlı kozmetikler ya da saç ürünleri
 • Belli ilaçlar ( steroid, testesteron, östrojen ve fenitoin gibi)
 • Fazla nem ve terleme
 • Çukulata, çerez ve diğer yiyeceklerin akneye sebep olduğuna dair genel kanıya rağmen, bu doğru gibi görünmemektedir.

Yorumlar

 • Fat** Ayh**
  7 yıl önce
  çergen çocuğumda kistik akne var.içeriye büyüy ve sert,ağrılı oluy.çoğunluklada sivilceleri böyle oluy. ne yapmalıyız...
  • Şifalı Bitkilerim
   7 yıl önce
   akne ve sivilceler için özel olarak hazırlanmış her cilde uygun olan %100 doğal kremdir ltf linki inceleyin. Bilgi Hattı : 0224 2-3-4-5-6-7-8

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp