Alzaymır Tedavisi

Alzaymır Tedavisi :

Alzheimer hastalarının beyninde hücre kaybının yanında beynin normal çalışması için ihtiyaç duyduğu bazı kimyasal maddeler de azalıyorlar. Bunlar beyin hücrelerinin birbirleri ile haberleşmek için kullandıkları maddeler, bir nevi bir hücreden ötekine mesaj taşıyorlar.

Bu maddelerden birisi asetilkolin. Asetilkolin, dikkat ve bellek işlevleri için önemli bir madde. Alzheimer hastalarının beyninde, asetilkolin maddesi ciddi miktarlarda azalıyor. Şu anda Alzheimer hastalığının özgün tedavisinde kullandığımız birinci grup ilaçlar beyindeki asetilkolin miktannı yükseltiyorlar. Bunu beyindeki mevcut asetilkolin‘in yıkımını bloke ederek gerçekleştiriyorlar.

Bu grupta şu an kullanımda olan 3 etken maddeli ilaç mevcut (donepezil, rivastigmin, galan-tamin). Bu ilaçlarla belirtiler anlamında kısmi bir düzelme veya stabilize olma, kısmi bir yavaşlama görüyoruz. İkinci bir grup ilaç ise, beyin hücrelerinin birbirleriyle haberleşmek için kullandığı glutamat denilen bir madde üzerinden etki ediyor Alzheimer hastalarının beyninde bu sistemde de bir bozukluk var. Bu grupta elimizde şu anda tek bir ilaç var (memantin). Bu ilaç glutamaterjik sistemin daha etkin çalışmasını sağlıyor. Bu iki grup ilaç şu an için hastalığın tek özgün tedavisini oluşturuyorlar.

ALZAYMIR İLAÇSIZ TEDAVİ

Bu tedavi sürecindeki en dikkat edilmesi konu kesinlikle hastayla inatlaşmamak.

ALZAYMIR TEDAVİSİNDE HASTAYA YAKLAŞIM

Hasta yakınlarının hastaya nasıl davranacağını bilmeleri gerçekten çok önemli. Doğru yaklaşımlarla çoğu kez hırçınlığın, huzursuzluğun önüne geçmek mümkün olabiliyor ve bu amaçla ilaç kullanımına gerek kalmıyor. Burada hastayla zıtlaşmamak, inatlaşmamak gibi bazı genel prensipler var.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp