Alzheimer Tedavisinde Son Gelişmeler

Alzheimer tedavisinde son gelişmeler olarak sadece hastalığın ilk evresinde, alzheimerı yavaşlatmak için kullanılan bir ilaç vardır. Şuana kadar hastalığı tamamen geçirecek bir ilaç bulunamamıştır.

Yeni teknolojinin, Alzheimer hastalığının tedavisinde kullanılacak yeni ilaçlar denenmesi için kullanıma hazır hücreler elde edilmesini sağlayacağı ve hatta hafıza kaybı görülen kişilere nakledilerek bu kişilerin yeniden hafızalarına kavuşmalarına yardımcı olabileceği belirtildi.

Çoğunlukla genetik değişime uğratılmış fareler üzerinde yapılan Alzheimer hastalığı araştırmaları, yeni bulunan hücre elde etme tekniği sayesinde artık insan hücreleri üzerinde yapılabilecek ve araştırmacılara hastalığın insan hücresi üzerindeki etkisini araştırma imkanı verecek.

ABD'nin Chicago kentindeki ''Northwestern University Feinberg School of Medicine'' adlı tıp okulundan Dr. Jack Kessler ile Kessler'in laboratuvarındaki eski bir doktora öğrencisi olan Christopher Bissonnette tarafından yapılan bilimsel araştırma '' Stem Cell'' adlı dergide yayımlandı.

Tedavisi

Kessler, dergide, yeni ürettikleri nöronları farelere naklettiklerinde bu hücrelerin normal şekilde fonksiyon gösterdiklerini gözlemlediklerini belirtti. Kessler, nöronların nakledildiği farelerde, sinir uyarmalarını sinir hücresinden ileriye uzatmaya yarayan, en önemli ve uzun sinir hücresi uzantısı olan akson ile asetilkolin adı verilen, beynin diğer kesimlerindeki hatıraları geri çağırmaya yarayan kimyasal bir ileticiyi ürettiğini belirlediklerini kaydetti.Araştırmalarında, sıradan deri hücrelerinin yeniden programlanarak embriyonik kök hücreye benzer hale getirildiği, kısaca ''iPS'' adı verilen pluripotent kök hücrelerinin elde edilmesine benzer bir yaklaşım kullandıklarını belirten Kessler, ürettikleri iPS hücrelerini, Bissonette tarafından geliştirilen bir teknikle beyin hücreleri ve nöronlara dönüştürdüklerini ifade etti.
Kessler, ''iPS'' hücrelerinin, Azheimer hastalığına yakalanmış kişilerden alınabiliyor olmasının araştırmacılara, sağlıklı hücrelerle, hastalıklı hücreler arasındaki farkı daha iyi etüd etme imkanı verdiğini vurguladı. Kessler, ürettikleri nöronların, Alzheimer hastalarından, Alzheimer hastalığıyla bağlantısı bulunmayan sağlıklı kişilerden ve sağlıklı olmalarına karşın bu hastalığa genetik yatkınlıkları bulunan kişilerden alınarak üretilen iPS hücrelerinden elde edilmiş olmasının bu bakımdan önem taşıdığına dikkati çekti.

Kullandıkları teknikle neredeyse sınırsız sayıda nöron hücresi elde etmenin mümkün olduğunu anlatan Kessler, kullanılan teknolojinin henüz tam anlamıyla kullanıma hazır olmadığını, ancak eninde sonunda Alzheimer hastalarına, kendi hafıza hücrelerinin yerini alacak hafıza hücrelerinin nakledilmesinin mümkün olabileceğine işaret etti.Alzheimer's Association adlı örgütün baş tıp ve bilim yetkilisi William Thies, bilimsel araştırmanın dergide yayımlanmasının ardından elektronik postayla yaptığı açıklamada araştırmanın Alzheimer hastalığıyla mücadele açısından büyük önem taşıdığını belirtti.

Hangi Yollara Baş Vurulmuştur ?

Thies yaptığı açıklamada, ''Bu, kesinlikle bizim en çok ihtiyaç duyduğumu birinci derecede öneme sahip bir araştırma. Süphesiz ki Alzheimer hastalarında görülen beyin hücresi ölümlerine neyin neden olduğunu ve neyin önlediğini bilmek gelecekte geliştirilecek Azheimer tedavileri açısından büyük bir öneme sahip'' ifadelerini kullandı.

Beyinde asetil kolin adını verdiğimiz maddenin yıkımını azaltan ilaçlar deneniyor. Fakat ilginç olan ileride Alzheimer olacak kişilerde 25-30'lu yaşlarda başlıyor. Bir dönem aşı denenmişti ama bu aşı ciddi alerjik reaksiyonlarla beyin iltihabı yaptığından uygulamadan vazgeçilmişti. Şimdi son gelişmelere göre, benzer bir aşı alerji riski bertaraf edilerek geliştiriliyor. Eğer başarılı olursa beyin hücreleri arasındaki bağlantıları engelleyen maddelere karşı büyük bir zafer elde edilecek.

Belki de Alzheimer dördüncü ölüm nedeni olmaktan çıkacak. Yazı sahibi Engin Bey, özellikle hipertansiyon ve fazla kilonun büyük bir risk oluşturduğunu bir kez daha vurguladı. Bu hastalara bakan kişilerin de ciddi bir şekilde depresyona yakalandığını, çoğunun ihmal edildiğini söyledi. Eğer sizde veya bir yakınınızda unutkanlıklar artıyorsa ve şüpheleniyorsanız yılda 1 kez kafa içi MR‘ı çektirerek hipocampus adı verilen organın küçülme hızı ve oranına baktırmanız gerekir Eğer hızlı bir küçülme oluyorsa erken önleminizi almaya çalışın. Mutlaka bir nörologla temas kurun.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp