Praksi Nedir Faydaları Nelerdir?

Praksi Nedir Faydaları Nelerdir? : Praxis eski Yunancada hareket anlamına gelir. Canlılığın belirtisi olan hareket; istemli, refleks, istemsiz, otomatik gibi çeşitli şekillerde olabilir. Praksi, bir amaca yönelik olarak yapılan, önceden öğrenilmiş hareketleri içerir. Asker selamı vermek, öpücük yollamak, veda etmek için el sallamak gibi tek basamaklı hareketlerin yanında, kibritle sigara yakmak, mektup kâğıdını dörde katlayıp zarfa koymak gibi çok basamaklı hareketler de praksi içindedir. Yürümek, yemek yemek, giyinmek, soyunmak, dans etmek, yüzmek gibi günlük hayatta yer etmiş hareketler de praksi kapsamındadır. Praksi aynı konuşma gibi bir iletişim yoludur da. Jest, mimik, el, kol ve vücut hareketleriyle düşüncenin, ifadenin nakledilmesidir.

Bir başka deyimle vücut dilidir. Pantomim (taklit) vücut dilinin anlatımdaki en iyi kullanım şeklidir. Sözle söylenemeyenler çoğu zaman vücut diliyle ifade edilir. Örneğin dili bilinmeyen bir ülkedekilerle vücut diliyle iletişim kurulur.Günlük pratikte önemli bir yer tutan alet kullanma da bir praksi tipidir. Basitten karmaşığa her aleti amacına uygun, doğru ve düzgün kullanmak için bir prospektüs bilgisi gerekir. Her alet bir plan içinde kullanılır. Tanınmayan, yeni bir aletin nasıl kullanılacağı prospektüsünden öğrenilir. Duvara çivi çakmak gibi bilinen bir eylemde de çekicin neresinden tutulacağı, çivinin duvara yerleştirme biçimi, çekicin hangi parçası ile çiviye vurulacağı sırasıyla bilinir. Sıranın veya planın bozulması amaçtan uzaklaştırır.

Örneğin çivinin taban kısmı duvara yaslanıp, çekicin tahta sapıyla çakmaya çalışmak planı bozacağı için amaca ulaştırmaz. Ayrıca hangi aletin hangi cisimle birleştirileceği bilgisine de sahibizdir. Çivi çakmak için tornavida seçilmez. Bir avantaj da alternatif alet kullanma becerisidir. Çekiç yoksa bir keser ya da taş parçasıyla da çivi çakılır. Kısacası insan, alet ne işe yarar, nasıl kullanılır, hangi nesneylebirleştirilir, yerine hangi alet kullanılır ve alet nasıl bir plana göre kullanılır sorularının yanıtlarına sahiptir ve bu bilgilere göre hareket eder.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp