Alzaymır Nedir

Alzaymır Nedir :

Alzaymır hastalığı, zihinsel işlevlerde bozulmaya yol açan, ilerleyici bir beyin hastalığıdır. Bu hastalıkta hafıza, konuşma, yön bulma, insanları tanıma gibi konularda sorunlar yaşanır, günlük işler yerine getirilemez ve davranış bozuklukları görülebilir. Alzaymır hastalığı, halk arasında genel olarak "bunama" diye adlandırılan durumun en sık rastlanan nedenidir.

Düşünce kontrolü, hafıza ve konuşma yetisi gibi bazı fonksiyonların yer aldığı beyin bölümünde, karmaşık mesajları milyonlarca sinir hücresi arasında taşıyan kimyasalların düzeyinin azalması ve sinir hücrelerinin yok olması ile, normal düşünme ve hafıza yetilerinin kaybolduğu, kronik ve ilerleyici bir hastalıktır.

Alzaymır adını, Alman bir doktor olan Dr. Alois Alzaymır‘den almıştır. Dr. Alzaymır, olağandışı bir zihinsel hastalık sonucu yaşamını yitiren bir kadının, beyin dokularında birtakım değişiklikler meydana geldiğini farketmiştir ve hastalığı ilk kez teşhis etmiştir. Alzaymır hastalığı en yaygın olarak görülen demans yani bunama nedenidir.

ALZAYMIR KİMLERDE VE NEDEN OLUR

Alzaymır hastalığı 65 yaşın üzerindeki her 10-20 kişiden birinde görülürken, 85 yaşın üzerinde neredeyse iki kişiden birinde ortaya çıkmaktadır. Genel olarak yaşlılarda en sık karşılaşılan 4. hastalıktır.

Günümüzde yaş ortalamasının yükselmesi nedeniyle çevremizdeki Alzaymır hastalarının sayısı da artmaktadır. Şu anda Türkiye'de yaklaşık 250 bin, tüm dünyada ise 20 milyon Alzaymır hastası olduğu tahmin edilmektedir.

ALZAYMIR HASTALIĞI SEBEBİ

• Damar sertleşmesi yüzünden ortaya çıkmaz

• Beynin normalden az ya da fazla kullanılması yüzünden ortaya çıkmaz

• Cinsel yolla bulaşan hastalıklara bağlı değildir

• Enfeksiyon sonucu oluşmaz

• Yaşlılık yüzünden oluşmaz, yaşlanma sürecinin doğal bir parçası değildir

• Alüminyum ya da diğer metallere maruz kalınması yüzünden gelişmez.

Yorumlar

 • 7 yıl önce
  iyiakşamlar anneme bir sene önce alzaymır hastalığı teşhisi konmuş çok kötü değil beyin fonksiyonlarını geliştirici işler yapmasını söyledim tığ işi gibi yapıyorda ne kadar yeterli olur ilerlememesi için daha başka ne yapmalıyım teşekkür ederim şimdiden.
  • Şifalı Bitkilerim
   7 yıl önce
   Beyin fonksiyonu işlevini kaybetmemesi için her zaman yaptığı işlerden farklı şeyler yapsın. Çok küçük değişiklikler bile önemlidir. örneğin saçını sağ eliyle tarıyorsa sol eliyle tarasın, her zaman yürüdüğü yolu değiştirip başka yoldan yürüsün, hiç görmediği yerleri görsün, bol oksijen de tedavide önemli rol oynar. Alternatif tıpta tedavi destek için aşağıdaki linki inceleyiniz. Allah şifa versin. Bilgi Hattı : 0224 2-3-4-5-6-7-8

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp