kulak işitme cihazı devlet ödemesi

Kulak İşitme Cihazı : Dışardan gelen ses dalgaları kulak kepçesi tarafından toplanarak dış kulak yolu boyunca kulak zarına ulaşır. Kulak zarı, dış kulak ve orta kulağı birbirinden ayırır. Ses dalgalarının kulak zarında yaptığı titreşimler orta kulakta yer alan ve sırasıyla çekiç, örs ve üzengi olmak üzere isimlendirilen kemikçiklerde hareket meydana getirir.

Bu kemikçikler kulak zarı ile iç kulak arasında bağlantı oluştururlar. Kulak zarında oluşan titreşimleri iç kulağa iletirler. İç kulakta labirent adı verilen ve işitme ve dengeden sorumlu organ tarafından alınan ses dalgaları işitme siniri boyunca beyne iletilir. Beyin gelen ses dalgalarını analiz eder ve işitme fonksiyonu gerçekleşmiş olur.

İşitme Kaybının Tipi Ve Dereceleri

İşitme kaybının tipi ve dereceleri, uluslararası standartlara göre şu şekilde sınıflandırılmıştır.

10 - 15 dB Normal İşitme
16 - 25 dB Çok hafif derecede
26 - 40 dB Hafif derecede
41 - 55 dB Orta derecede
56 - 70 dB Orta-ileri derecede
71 - 90 dB İleri derecede
91 dB ve üstü Çok ileri derecede

İşitme Cihazı Çeşitleri

İşitme cihazları toplam olarak manuel ayarlama ve dijital olmak üzere 2'ye ayrılmaktadır. Dijital işitme cihazları teknolojik bakımdan daha verimlidir. İşitme cihazları takılan yere göre de kulak arkası, kulak içi, kanal içi, gözlük tipi, cep tipi gibi çeşitlere ayrılırlar.

Kulak Arkası

En çok tercih edilen işitme kaybı cihazı modellerindendir. Tüm işitme problemlerine destek vermesi en çok tercih edilen işitme cihazı olma özelliğini sağlamıştır. kişiye özgü uyarlanan kulak kalıbı ile kullanılması gerekmektedir.

Kalıp kulak içerisine, cihaz kulak arkasına takılarak kullanılır. Kulağa takılması diğer modellere göre biraz zor olabilir ancak kullanıcının alışması çok fazla uzun sürmez.

Kulak İçi

İşitme cihazı çeşitlerinin en estetik ve en küçük olan modelidir. Ürün tamamen kulak kanalının içerisine yerleştirildiği için görünümü kişiyi rahatsız etmemektedir.

Genç kesimin rağbet gösterdiği modellerdendir. Kulağa yerleştirilmesi oldukça basit, rahat ve kullanışlıdır.

Kanal İçi


Kanal içi cihazları, diğer işitme cihaz modellerinden daha ufaktırlar, kulak kanalının altına uyan bir kulak kalıbı ve dış kulağa bakan küçük bir kısmı vardır. Bunların görülmeleri son derece zordur.

Genç kesimin tercih ettiği ürünlerin başında gelmektedir.

Cep Tipi

Genellikle ileri yaştaki kişilerin kolay kumanda edebilmelerinden dolayı tercih etmesi sebebiyle günümüzde de tercih edilen modellerdendir. Dilendiğinde her iki kulakta da kullanılabilmektedir.

Kalem pil ile çalışan cihaz gayet ekonomiktir. Tüm işitme kayıpları için değişik modelleri bulunmaktadır. Eski bir teknoloji olmasına rağmen günümüzde halen kullanılmaktadır.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp