kulakta duyu kaybı tedavisi

Kulakta Duyu Kaybı : İşitme kaybı pes sesleri veya tiz sesleri daha çok tutmuş ve 30 db'den tam işitme kaybına kadar değişik seviyelerde olabilir.

İyileşme oranı ve etkileyen faktörler


Tam olmayan, pes sesleri tutan, tek taraflı olan, uğultu ve baş dönmesi ek şikayetleri olmayan, erken tedaviye başlamış genç grup iyileşme ihtimali yüksek gruptur. İki taraflı, tam veya tama yakın, tiz frekansları tutan, uğultu ve baş dönmesi şikayetleri olan, geç tedaviye başlamış, daha yaşlı grup iyileşme ihtimali risk altında olan gruptur.
Bir genelleme yapacak olursak, biz yakaladığımız her 3 ani işitme kaybından 2'sinin iyileştiğini görmekteyiz.

Tanı

İyi bir sorgulamadan sonra kulak burun boğaz muayenesi yapılır. Kulak muayenesinde her iki dış kulak ve orta kulak normal görülür. Derhal işitme testi yaptırılır. Sağlam kulak muayenesi arkasında iç kulak tipinde aniden beliren işitme kaybı test ile doğrulanarak teşhis koyulur.

Tedavi

Tetkikler en çok 1 gün içinde yapılıp aynı gün, en geç ertesi gün tedaviye başlanır. Tedavi protokolleri işitme kaybının derecesine göre değişir. Bazı ağır durumlarda hastaları hastane şartlarında ilaçları damar yolundan vererek tedavi ederiz, bazılarını sadece ağızdan alınan ilaçlarla. Yatak istirahatı, yoğun tempoyu ve stresi azaltmak, serum, kortikosteroid, vitamin (b vit.), iç kulak kan akımını arttıran ve kanda trombositlerin birikimini azaltan medikal tedavi, %5 CO2 %95 O2'den oluşan karbojen gazı soluması ve yüksek basınçlarda aralıklı olarak %100 saf oksijen solumayı esas alan hiperbarik oksijen tedavisi çeşitli tedavi protokolleridir. Hepsi esas olarak iç kulak organında veya işitme sinirindeki enflamasyonu, ödemi azaltmak ve oraya giden kan akım hacmini arttırmaktır.

Hastaların %40 ila 70'i kendiliğinden iyileşirler. Ancak biz buna rağmen, risk almamak için acilen tedaviye başlarız. Ani işitme kaybı iyileşmediği zaman, beyin tümörü veya multiple skleroz riskleri için beyin MR çektirmek gibi ileri tetkikler isteriz.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp