Talyum Testi Ne Kadar Sürer

Talyum Testi Ne Kadar Sürer

* Testten 12 saat önce kafein içeren hiçbir şey yiyip içilmez (çay, kahve, kola, çikolata... vb.).
 
* Testten en az 4 saat önceye kadar hiçbir şey yenmez. Fakat hastada şeker hastalığı varsa ve bunun için ilaç kullanıyorsa normal olarak yemeğe devam edebilir.
 
* Testten 3 saat önceye kadar sigara içilmesi yasaktır.
 
* Hasta istediğiniz zaman su içebilir.
 
* Koşu bandında rahat yürüyebilmek için yanınızda rahat bir ayakkabı ve rahat kıyafetler getirmeniz gerekir.

Bu test 2 aşamadan oluşur, rest (istirahat) ve stress (fiziksel egzersiz veya ilaçla stress).
· İstirahat halinde ike radyoaktif maddeenjekte edilir ve özel bir kamera kalbiniziin görüntüsünü alır.
· İkinci işlem olarak egzersiz sırasında radyoaktif madde enjekte edilir ve yine kalbinizin görüntüsü alınır.

Bu görüntüler kalp kasına istirahat halinde ve stress halinde giden kan miktarını doktorunuzun karşılaştırabilmesini sağlar. Bu işlem sırasında alacağınız radyasyon miktarı yaklaşık olarak bir akciğer röntgen filmi veya komputerize tomografi çekimi sırasında aldığınız kadardır.

Testten önceki 3-4 saat hiçbir şey yiyip içmemeniz gerekir. Bu durum olası bir bulantıyı engeller, barsak aktivitesini azaltır ve mideniz boş olduğu için kalbin görüntüsü daha iyi çıkar. Doktorunuz kalp ilaçlarınızı test öncesindeki 1-2 gün kesmeye karar verebilir. Çünkü bazı kalp ilaçları testin doğruluğunu etkileyebilmektedir.

Test işlemleri sırasında koşu bandında koşacağınız ve üstünüzdekileri birkaç kez çıkarıp giyeceğiniz için rahat giysi ve ayakkabı ile gelmeniz sizin için işlemleri kolaylaştıracaktır. Stress injeksiyonu, siz koşu bandında koşarken ve kalbiniz istenen hıza ulaştığında yapılır. Bu esnada üzerinizde elektrotlar yapışık olacak ve sürekli EKG’niz çekiliyor olacaktır. Yürüyemeyen, koşamayan ya da koşması sakıncalı olan hastalara ise ilaçla stress verilir.

Hem istirahat hem de stress görüntüleriniz kamera altında bir yatakta yatarken alınır. Her bir görüntüleme işlemi yaklaşık 15-20 dakika sürer. Bu sırada hareket etmemeniz, kıpırdamamanız, öksürmemeniz ve konuşmamanız istenir.

Talyum Testi Nasıl Yapılır

Egzersiz Talyum Sintigrafisi insan sağlığına zararsız bir radyoaktif madde olan Talyum-210 ile yapılmaktadır. Talyumun alerjik reaksiyonlar dahil insan sağlığına zararlı hiçbir yönü bulunmamaktadır. Hastanın koluna damar yolundan bir kanül yerleştirilir.Sonrasında egzersiz testi uygulanır,testin sonlandırma kriterleri ortaya çıktığında koldaki kanülden talyum maddesi enjekte edilir.Hasta daha sonra Gamma kamera adı verilen cihazın altına yatırılır. Gamma kamera adlı cihaz kalbin etrafinda belli aralıklarla dönerek kalptan gelen görüntülü sinyallerini bir bilgisayara nakleder.Bilgisayar elde ettigi sinyalleri renkli görüntüye çevirerek kalbin tüm bölgelerini kan ile beslenme analizini yapar.Elde edilen görüntü analizleri bilgisayarda sağlıklı kalp görüntüleri ile karşılaştırılarak kalpteki beslenmesi bozulmuş bölgeler saptanır.Bu bölgelerin hangi damarlar tarafindan beslendiği bilgisayarda analiz edilerek hasta damar sayısı ve oranları belirlenir.Tüm yapılanlar hastaya bir rapor halinde sunulur.Egzersiz Talyum Sintigrafisi egzersiz yapamayan ve yapılamayan tüm hastalara egzersiz testi yerine geçebilen insan sağlığına zararsız kimyasal maddeler kullanılarak kalp kası dolaşımı ölçümlenmektedir.

Yakın zamanda geliştirilen yöntemlerle talyum testinde aynı zamanda egzersizde ve istirahatte kalp atım hacmi de ölçümlenmektedir.Kalbin kasılması sırasında attığı kan yüzdesini ( Enfeksiyon fraksiyonu) Saptayan bölgesel kasılma kusurlarını da belirleyen bu yöntemler koroner Damar Hastalıklarının zararsız yöntemlerle tanısında ve tedavisinde çığır açmıslardır.

GATED-SPECT yöntemi adı verilen bu yöntem halen Florence Nightingale Hastanesi Nükleer kardiyoloji Laboratuarlarinda uygulanmaktadır.

GADET-SPECT yöntemi ile egzersiz Talyum Sintigrafisinin Koroner damar hastalıklarında tanı değeri nedir? Egzersiz Talyum Sintigrafisinin bilimsel çalışmalarda Koroner Damar Hastalıklarını saptamadaki duyarlılığı % 92 civarindadır. Koroner Anjiografi öncesinde suan bilimsel olarak tanı değeri yüksek yöntemdir.Egzersiz Talyum Sintigrafisi tıpta kullanıma başlamasından bu yana gereksiz yere uygulanan koroner Anjiografi oranı % 50 oranında azalmıştır. Egzersiz Talyum Sintigrafisi normal bulunan hastalarda anlamlı Koroner Kalp Hastalığı bulunma oranı bilimsel açıdan çok düşük bir yüzde oluşturmaktadır. Sessiz seyreden koroner kalp hastalıklarını saptanmasında değeri çok yüksektir.

GADET-SPECT yöntemi ile egzersiz Talyum Sintigrafisi Koroner damar hastalıkları erken dönemde saptanmasında,riski yüksek hastaların belirlenmesinde,balon (angioplasti) yöntemi öncesi ve koroner bypass sonrasında tedavi etkinliği izlenmesinde infarktüs bölgesinin belirlenmesinde çok değerli ve en önemli zararsız bir tanı yöntemidir.

Tayum Testi Nedir

Nükleer kardiyoloji yöntemleri ile kalp kasının kanlanma ve kasılma durumu incelenmektedir. Kanlanma durumunu inceleyen yöntem miyokard perfüzyon sintigrafisi, kasılma durumunu inceleyeni radyonüklid ventrikülografi olarak adlandırılmaktadır. Bu yöntemler başlıca koroner arter hastalığı tanısı;yani kalbi besleyen ve koroner denen damarlarda önemli bir daralma olup olmadığını ortaya çıkarmak için kullanılmaktadır. Koroner hastası olduğu bilinen bazı kişilerde de baypas ameliyatı veya balon anjiyoplasti gibi girişimlere karar vermek için uygulanabilmektedir. Kalp kapağı hastalıklarının tanısında kullanımları yoktur. Ancak bazı kapak hastalıklarında ameliyat kararı verme amacıyla kalp kasının kasılma durumunun incelenmesinde bu yöntemlerden biri olan radyonüklid ventrikülografi de kullanılabilir.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp