Pire Nasıl Yok Edilir

PİRE NASIL YOK EDİLİR

Tifüs ve hıyarcık vebası gibi hastalıkları yaydığından, pire, tıptaönemlidir. Tunga penetrans adlı pire, deriyi delip yara açar, fakat en ilginç hastalık yayma yöntemini, sıçan piresi olan Xenops- ylla cheopis''''de görürüz. Bu pire, hıyarcık vebası etkeni olan Pasteurella pestis''''le enfekte sıçanı sokunca, bakteriler, pirenin sindirim yolunu tıkayana kadar burada çoğalır. 
 
Bu şekilde “tıkanmış” bir pire, üzerinde bulunduğu organizmayı soktuğunda emdiği kan, sindirim borusunun orta bölümüne gelemez. Bunun yerine pire, sindirim yolundaki bakterileri soktuğu organizmanın kan dolaşımına kusar. Midesine hiç bir şey alamayan pire, sık sık yemek yemeğe gayret eder. Bu sırada, vebaya tutulmuş sıçan ölebilir ve pire de bir sıcakkanlı konak ararken, bir insana konup, onu enfekte edebilir.

Pire nüfusunun sadece %10’ u (asıl olarak yetişkinler) evcil hayvanınızın üzerinde bulunur. Döşemelerde, nevresimlerde ve yaşanan alanlarda bulunan pire yumurtaları, larvaları, pupalar ve birkaç yetişkin, pire nüfusunun aşağı yukarı %90’ ını oluştururlar. Pirelerin bu nüfusunu göz ardı etmek, evinizdeki pireleri yok etmekten çok, pire sorununun devam etmesine ve zaman içinde daha da kötüleşmesine yol açar. En önemli şey, pireleri yok etmeye bir kere başladığınızda, bunun tüm yaşam döngüsündeki pireleri içermesi gerektiğini unutmamaktır. Yumurtaların kazınması, larva ve pupaların çıkarılması ve yetişkin pirelerin yok edilmesi gerekir.

Pire Isırması

Halk arasında "pire sokması" olarak da bilinen pire ısırığı, pirenin genellikle geceleri iğnesini kullanarak kan emmesi sonucunda oluşur ve kendisini son derece kaşıntılı, rahatsız edici kızarıklıklar olarak gösterir. Pire ısırması, sivrisinek ısırmasından farklı olarak ısırılan canlının küçük acılar hissetmesine yol açar. Çoğu zaman kabarık ve iltihaplı kızarıklıklardır.

Pire Isırıği Tedavisi

Pire ısırığı, fazla kaşımadığınız sürece kendiliğinden kısa sürece iyileşir. Fakat önemli olan bu kaşıntıya karşı sabretmektir. Çok huzursuzluk veren bir kaşıntı yaratır. Pire tedavisinde öncelikle her türlü enfeksiyon riskine karşı pirenin ısırdığı bölgeyi sabunla yıkayarak temizlemektir. Daha sonra temiz bölgeye eczacınıza ya da doktorunuza danışarak kaşıntı önleyici krem uygulayabilirsiniz. Bunun yanında pire ısırmalarında kaşıntıyı engellemek için kaçınan bölgeyi temizledikten sonra pamuk yardımı ile amonyak bastırabilirsiniz. Pire tedavisinde önemli olan kaşıntının engellenmesidir. Bunun için amonyak kadar eczacınızdan temin edeceğiniz aromatik yağlar da oldukça etkilidir. Pire ısırması genellikle kısa sürede kendiliğinden geçse de pire ısırmalarına bağlı olarak cildinizde ciddi lezyonlar fark ederseniz doktorunuza başvurunuz.

Pireyi ne öldürür?
“Pireleri ne öldürür?” sorusunun cevabının en genel şekli temizliktir. Evinizdeki pirelerden kurtulmak için; Halıları, tüm zemini ve eşyaları elektrik süpürgesiyle süpürün. Henüz kolunuza ve bacağınıza zıplamamış binlerce pire yumurtası evinizde bulunuyor olabilir. Yatakları, koltuk minderlerini sert bir şekilde silkeleyin ki pireler ve yumurtaları düşsün. Elektrik süpürgesinin torbasını ağzı sımsıkı kapalı olacak şekilde evinizdeki çöp kutusuna değil; sokaktaki çöpe atın. Evcil hayvanınızı pire şampuanı ile yıkayın. Evinizi işinde profesyonel ve deneyimli olan ilaçlama şirketlerine ilaçlatın.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp